Od 19 listopada tak powinni jeździć kierowcy. Wiele się zmieni i nie ma mowy, by mandat był wystarczającą karą

Kierowcy powinni działać według jednego schematu, jakim jest uniknięcie mandatu podczas jazdy. Od 19 listopada będzie o to łatwiej, a może być nawet gorzej. Wystarczy, że zapomną o jednej bardzo ważnej kwestii i nie jest to odpowiednia prędkość.

jak powinni jezdzic kierowcy
Podaj dalej

Świadomość własnych umiejętności kierowcy najbardziej pożądaną rzeczą od 19 listopada

Zimowa aura, jaka zawita do całej Polski już od 19 listopada, oznacza, że kierowcy zostaną zmuszeni przez warunki pogodowe do jazdy innej niż dotychczas. Policjanci jak zwykle w kontekście wymagającej pogody, zwrócą uwagę na odpowiednią jazdę, ale też na ważny aspekt, jakim są umiejętności kierowcy.

Szybciej zapadający zmrok to walka z refleksem, chociażby za sprawą większej aktywności zwierząt. Szczególnie uważać należy przy lasach i polach. Ponadto razem z szybko zapadającym zmrokiem, nie trudno o uśpienie „koncentracji”. Sytuację dodatkowo utrudnia przegląd oświetlenia samochodów kierowców, którzy często nie zadali sobie trudu, by je skontrolować i odpowiednio wyregulować.

Ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jazdy są również piesi. Zimą, szczególnie w deszczu czy mgle, kolory nie są łatwe do rozróżnienia. Piesi, najczęściej ubrani w ciemne ubrania, stają się praktycznie niewidoczni dla kierowców. Każda z tych sytuacji może spowodować, że postępowanie mandatowe okaże się niewystarczające. Jak poprawić bezpieczeństwo podróżowania?

tak powinni jezdzic kierowcy
Pixabay

Z pewnych rzeczy warto zrezygnować, bo mandatem się nie skończy

Wypadki drogowe to bardzo szerokie pojęcie, bo można za nie uznać zarówno potrącenie pieszego, jak i karambol drogowy, w którym ktoś może stracić życie. Dlatego wachlarz kar dla sprawców jest zróżnicowany i zależy od skutków wypadku. Na mandacie na pewno się nie skończy w przypadku poważnych obrażeń lub utraty życia.
Dlatego należy unikać wyprzedzania i poczekać na dogodniejszą sytuację podczas jesiennych mgieł na drodze i pamiętać, że zaparkowany samochód podczas śnieżycy i mgły to ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Rozsądek to najważniejsza rzecz, gdy prowadzimy samochód w trudnych warunkach.

Powinien poruszać się płynnie i spokojnie, gdy dojdzie do oblodzenia drogi. Kierownicą należy operować z należytą ostrożnością, unikając gwałtownych ruchów. Ostrego hamowania także należy unikać. Obniżenie prędkości może się w takich przypadku okazać niewystarczające. W sytuacji ekstremalnie niebezpiecznej, gdy jechać się nie da, warto poczekać na interwencję służb drogowych.

Zasada ograniczonego zaufania nabiera szczególnego znaczenia, gdy pojawi się mróz i śnieg na drogach. W ruchu miejskim dobrze zadbać o większą odległość do poprzedzającego nas samochodu. Zdarza się, że nawet mimo zimowych opon i wszelkich środków ostrożności, samochód wpada w poślizg. Warto zdjąć wówczas nogę z gazu i trzymać z dala od hamulca. Do zmniejszenia prędkości warto wykorzystać teren i hamować silnikiem.

Skutki braku rozsądku mogą być opłakane. Kara grzywny 2500 zł nie jest wówczas największym problemem. Sąd może skazać kierowcę na karę pozbawienia wolności!

NIE PRZEGAP

Policjanci patrzą teraz na jedną ważną rzecz podczas kontroli. Czeka cię mandat na 3000 zł i powrót na lawecie

 

Przeczytaj również