Od 15 marca nowy dodatek na życie i energię. Kto może wnioskować o ponad 900 zł bez podatku?

Od 15 marca nowy dodatek na życie i energię. Kto może wnioskować o ponad 900 zł bez podatku?

dodatek dla studentów

Podaj dalej

Dodatek energetyczny to jedno z rozwiązań oferowanych w ramach wsparcia budżetów domowych, obciążonych wysokimi opłatami za energię. Z takiej formy wsparcia skorzystało wielu Polaków, a od piątku ruszyły wypłaty nowej jednorazowej zapomogi. Ta wynosi ponad 900 zł. Kto może je otrzymać?

Na ten dodatek oczekiwano pół roku

Dodatek energetyczny w postaci jednorazowej zapomogi na rachunki za energię i na życie to nowa forma wsparcia, jaką przygotowano dla studentów w Niemczech. Kwota wsparcia w wysokości 200 euro trafiła już w piątek na konta ponad 12000 wnioskujących o takie wsparcie.

Dodatki oferowano na początek w fazie testowej na terenie Saksonii-Anhalt, po pół roku od momentu, kiedy o takie świadczenie wnioskowano. Powodem tak dużego opóźnienia, jak informuje portal Polski Obserwator, był problem z dostępem do danych bankowych i identyfikacyjnych studentów. Pomyślnie zakończona operacja przesłania pieniędzy na konta, oznacza, że trafią one teraz do studentów w całym kraju. Czy polscy studenci kształcący się w Niemczech także go otrzymają?

dodatek dla studentow z polski
Pixabay

Ponad 900 zł dla każdego studenta przebywającego w Niemczech

Wnioski o dodatek, który w przeliczeniu na polską walutę wynosi ponad 900 zł, mogą liczyć nie tylko niemieccy studenci. Uprawnieni do jego otrzymania są bowiem ci, którzy byli studentami uniwersytetu lub instytutu technicznego w Niemczech w dniu 1 grudnia 2022 roku.

Ważne jest, aby w tym dniu ich miejscem pobytu były Niemcy i by studiowali w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Efekt jest taki, że na dodatkowe 200 euro może liczyć ok. 3 500 000 osób. Realizacja wypłat nastąpi w ciągu kilku dni od dnia złożenia wniosku i jest zwolniona z podatku. Sam proces wnioskowania o dodatek nie jest skomplikowany i zajmuje kilka minut.

Portal, przez który studenci z całych Niemiec złożą wnioski o dodatek ruszy z dniem 15 marca 2023 r.

NIE PRZEGAP

Dodatek dla Polaków 1500 zł w 2023 r. Kto go dostanie i na jakie wydatki do domu?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News