Od 13 lutego nowe koszmarne kary dla kierowców. Lepiej dobrze to sprawdzić, niż stracić 100 000 zł

Od 13 lutego nowe koszmarne kary dla kierowców. Lepiej dobrze to sprawdzić, niż stracić 100 000 zł

kary kierowca transport

Podaj dalej

W przyszłym miesiącu pojawią się nowe wysokie kary dla kierowców. Nowe przepisy są szczególnie ważne dla tych, którzy zasiadają codziennie za kierownicą w transporcie międzynarodowym, ale nie tylko. Podróże kamperem za granicę też mogą skończyć się drakońską karą. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Kolosalne kary za niedostateczne zabezpieczenie samochodów

Brytyjskie media przypominają wszystkim kierowcom o nowych przepisach, które wprowadzają wysokie kary, jeśli podróżują za granicę, albo do Wielkiej Brytanii. Muszą się liczyć z ryzykiem zapłaty nawet kwoty 20 000 funtów, co w przeliczeniu na polską walutę daje kwotę ponad 100 000 zł.

To maksymalna kwota dla tych, u których podczas kontroli służby stwierdzą obecność „potajemnego migranta”. Przepisy, jakie zaczną obowiązywać od 13 lutego, są częścią walki brytyjskiego rządu z nielegalną imigracją. Każdy kierowca, jaki podróżuje za granicę Wielkiej Brytanii lub przewozi do niej towar, musi zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie samochodu ciężarowego.

Brytyjskie służby oferują kierowcom wskazówki na temat tego, na co zwrócić szczególną uwagę. Poniższe informacje będą także przydatne dla tych, którzy lubią podróżować kamperem. W ich przypadku ryzyko przyłapania z nielegalnym imigrantem wcale nie jest mniejsze i podobnie jak kierowcy ciężarówek podlegać będą kontroli i karom.

kary transport tir
Freepik

Każda z opcji dostępu do samochodu musi być sprawdzona

Kierowcy powinni się zabezpieczyć na okoliczność posiadania niechcianych pasażerów, bo złapani z nielegalnymi imigrantami muszą mieć opcję udowodnienia swojej niewinności. W związku z nowymi przepisami i surowymi karami brytyjskie służby graniczne wydały wytyczne. Znajdują się one na stronie internetowej GOV.UK i wzywają kierowców do „zabezpieczania, sprawdzania, rejestrowania” pojazdów.

Ważne jest, aby upewnić się, że w każdej chwili można udowodnić, że od początku wszystkie zamki i zabezpieczenia w samochodzie działały. Firmy zajmujące się wynajmem samochodów dostawczych i kamperów są zobowiązane, by przypomnieć klientom o nowych przepisach i karach. To oni poniosą bowiem odpowiedzialność, za to, czy dostęp do ich pojazdów był zablokowany i sprawdzony przed przybyciem do portu.

Kierowcy ciężarówek muszą zabezpieczyć pojazd przy pierwszym załadunku, zwłaszcza jeśli posiada miękkie boki zabezpieczone linkami. Należy je przeprowadzić tak, by przebiegały ciasno przez wszystkie oczka i nawijarki. Końce linki należy zabezpieczyć plombą lub zamkiem o niepowtarzalnym numerze i zapisać numer plomby na liście kontrolnej. Kierowcy powinni posiadać kilka plomb na zapas tak, aby po każdej kontroli założyć nową. Dozwolone są inne urządzenia zabezpieczające.

kary kierowcy transport ciężarówka
Freepik

Aby uniknąć kary, po każdym postoju każdy kierowca powinien to zrobić

Wytyczne brytyjskich służb granicznych dla kierowców wskazują na konieczność przeprowadzania kontroli pojazdów po każdym postoju.

Na stronie czytamy, że po każdym postoju kierowcy muszą sprawdzić pojazd, czy do ładunku nie dostały się osoby nieupoważnione. Kontroli pod kątem uszkodzenia i ingerencji muszą podlegać wszelkie plomby, zamki, linki lub inne urządzenia zabezpieczające. Sprawdzić należy też boki i dach pojazdu oraz wszystkie zewnętrzne schowki.

Po każdej takiej kontroli kierowcy powinni odnotować datę, godzinę i lokalizację. Właściciele pojazdów muszą im zapewnić środki do prowadzenia dokumentacji, takie jak listy kontrolne i pisemne instrukcje przed rozpoczęciem każdej podróży. To dużo lepsza opcja niż perspektywa wysokiej kary.

NIE PRZEGAP

Już od środy nowe dopłaty do drogiego paliwa. Stawka to ponad 1 zł za litr!

Od 1 lutego musisz to mieć obowiązkowo w samochodzie. Policja nie będzie miała innego wyjścia – wystawi ci mandat

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News