Od 10 września tysiące seniorów z ekstra pieniędzmi na kontach. Taki dodatek to nawet ponad 2000 zł i nie wypłaca go ZUS

Wrzesień w tym roku jest dla seniorów pod względem finansowym jednym z tych miesięcy w roku, które pozwalają odetchnąć finansowo. To dlatego, że oprócz swoich comiesięcznych świadczeń otrzymają dodatkowe środki pieniężne. Tych zwracać nie trzeba i nie są opodatkowane. Na dodatek nie trzeba o nie wnioskować, a wypłaca je jeszcze inna instytucja, niż ZUS.

podatki wybory koalicja obywatelska
Podaj dalej

Takie ekstra pieniądze dla seniorów wpłyną na konta od 10 września

We wrześniu dodatkowe pieniądze otrzymają emeryci i renciści z ZUS. Oprócz nich ekstra pieniądze zyskają tysiące seniorów pobierających świadczenia z KRUS. To dlatego, że w świetle przepisów ekstra pieniądze do wydania otrzymują także ci, którzy mają prawa do świadczeń takich, jak:

– emerytura rolnicza,
– renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy,
– renta rodzinna,
– okresowa emerytura rolnicza,
– rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

To jeżeli łączna kwota pobranych świadczeń nie przekracza kwoty 5.500,00 zł. Takich ekstra pieniędzy nie przyznaje się natomiast, jeżeli jego wysokość jest mniejsza niż 50 zł. Jakie rzędu pieniądze będą do wydania i jaki wygląda harmonogram wypłat dodatku z KRUS?

czternastka dla seniorów z KRUS
Freepik

Kwota to nawet ponad 2000 zł do wydania na cokolwiek

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastka wynosi 2650 zł brutto dla osób, których świadczenie główne (emerytura lub renta) wynosi mniej niż 2900 zł brutto. Osoby, które pobierają wyższą emeryturę lub rentę otrzymają pomniejszoną czternastkę, w myśl zasady złotówka za złotówkę.

KRUS wyliczył, ile pieniędzy przysługuje zależnie od kwoty świadczenia. Na przykład seniorzy, którzy mają prawo do emerytury rolniczej w kwocie 1.772,70 zł, otrzymają czternastkę w wysokości 2650 zł. Te kwotę pomniejszy jedynie składka zdrowotna. Takie pieniądze trafią na ich konta 10 września.
Wdowa z 3 pełnoletnich dzieci, pobierająca rentę rolniczą w łącznej kwocie równej 1.826,71 zł, otrzyma we wrześniu dodatkowe 2650 zł. Czyli po 662,50 zł dla każdej uprawnionej osoby w rodzinie.

Jeżeli senior ma prawo do emerytury rolniczej w kwocie 1.588,44 zł i emerytury pracowniczej w kwocie 962,61 zł, to wraz ze świadczeniem na jego konto trafi kwota 2650 zł. To dlatego, że suma obu świadczeń nie przekracza ustawowej kwoty limitu 2900 zł.

KRUS wypłaci seniorom czternastkę wraz z ich emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. To będą dni 10, 15, 20 i 25 września 2023 r. Jeśli seniorzy otrzymują świadczenia od KRUS kwartalnie, to w tej sytuacji także we wrześniu takie dodatkowe pieniądze otrzymają do wydania. Czytaj także: Gigantyczne kary za ten nawyk mogą dostać miliony kierowców. Teraz przyjdzie na to wydać ponad 13 000 zł

Przeczytaj również