Od 1 stycznia ogromne zmiany dla kierowców. Za brak tej pieczątki zapłacą nawet 3000 złotych

Od 1 stycznia ogromne zmiany dla kierowców. Za brak tej pieczątki zapłacą nawet 3000 złotych

kierowców czeka przeglad samochodu po nowemu

Podaj dalej

W przyszłym roku kierowców czekają ważne zmiany przepisów, które zaczną obowiązywać już 1 stycznia. Ministerstwo Infrastruktury przyjrzało się bowiem kwestii badań technicznych samochodów i wprowadzi w tej kwestii ważne zmiany.

Każdy z kierowców będzie pilnował terminów- kary są wysokie

Zmiany przepisów zmuszą kierowców do dbania o stan techniczny samochodów. Sami diagności i sposób przeprowadzania badań znajdą się zaś pod większą kontrolą niż dotychczas. Ministerstwo Infrastruktury przeanalizowało dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jak się okazało, ponad 300 000 badań kierowcy zrealizowali z opóźnieniem co najmniej 30-dniowym.

Dlatego podjęło decyzję o karaniu kierowców i dodatkowej opłacie za wykonanie badania po terminie. Stawka za takie badanie wyniesie 100% stawki za przegląd techniczny auta. Za brak ważnego przeglądu trzeba się liczyć z mandatem do 3 000 złotych. Sprawa może też trafić przed oblicze sądu, a wtedy kara może sięgnąć nawet do 30 000 złotych.

kierowców czeka przeglad samochodu po nowemu

Diagności też będą kontrolowani

Dokumentacja fotograficzna potwierdzająca obecność samochodu na przeglądzie i zmiana kontroli zasad samych stacji mają w zamyśle wyeliminować z polskich dróg te auta, które są niesprawne i zagrażają bezpieczeństwo na drodze.

Pod lupę trafią nie tylko kierowcy i ich auta, ale także stacje kontroli pojazdów. W związku z tym oczekuje się, że liczba negatywnych wyników badań znacznie wzrośnie.

Sądzę, że kierowcy mogą bardzo się zdziwić, jakie będzie podejście diagnostów po wejściu w życie tych przepisów. Będą bardziej usztywnieni, zero-jedynkowi i nawet najdrobniejsza rzecz będzie powodowała, że wynik badania technicznego będzie negatywny- twierdzi Marcin Barankiewicz, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, cytowany przez polskie radio

Ważny przegląd to nie tylko odpowiednia pieczątka w dokumencie- to podstawowy obowiązek każdego kierowcy, który ma gwarantować bezpieczeństwo na drogach. O właściwy stan samochodu kierowcy muszą dbać cały rok, nie tylko, gdy przychodzi dopełnić ustawowego obowiązku.

Polscy kierowcy robią to odruchowo. Zapominają, że mandaty w tej sytuacji to czasem 2 000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News