Od 1 stycznia kierowcy nie mogą tu liczyć na pobłażliwość. Albo zapłacą 23 zł, albo muszą się liczyć z mandatami na ponad 600 zł

Od 1 stycznia kierowcy nie mogą tu liczyć na pobłażliwość. Albo zapłacą 23 zł, albo muszą się liczyć z mandatami na ponad 600 zł

samochód porządek nieporządek sprzątanie czystość brud śmieci policja mandat

Podaj dalej

Porzucenie w ferie lub wakacje alternatywnych dla samochodu opcji transportu może się skończyć mandatami za nieznajomość przepisów. Oprócz tych, obowiązujących także w polskim prawie są jeszcze nowe, które obowiązują w wielu krajach Europy. Właściciele samochód na benzynę i olej napędowy szczególnie powinni na nie uważać.

Prowadzenie tam samochodu wymaga ważnego elementu

Wszyscy kierowcy planujący ferie bądź wakacje poza granicami kraju, powinni zwrócić uwagę na przepisy, jakie tam obowiązują. Posiadanie samochodu na diesel lub benzynę wiąże się ze sporymi utrudnieniami i dodatkowymi kosztami. Nie wszędzie są mile widziane, a korzystanie z nich wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Wyjazdy na narty do Francji lub przejazd przez ten kraj wymaga od kierowców znajomości przepisów o ważnym elemencie, jaki muszą posiadać na przedniej szybie. Wymóg ten pojawił się w 2017 r. i od tego czasu jest wymagany w wielu dużych miastach Francji. W wielu z nich przepis zaczął obowiązywać od dzisiaj tj. 1 stycznia 2023 r.

mandaty francja montpelier strefa czystego powietrza
Pixabay

Wybór jest prosty albo wydasz 23 zł, albo musisz się liczyć z mandatami

Kierowcy z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi przyjeżdżający do Francji mają niepowtarzalną okazję wrócić do kraju z mandatami, jeśli nie zaopatrzą samochodu w naklejkę Crit’Air. To wymóg w coraz większej liczbie miast. Od 1 stycznia 2023 roku jest ich więcej niż dotychczas.

By uniknąć zbędnych wydatków, trzeba wydać 5 euro na oznaczenie specjalną naklejką swojego samochodu „Crit’Air”. Służy ona do określania poziomu emisji spalin przez pojazdy z silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi. W związku z tym w niektórych przypadkach ograniczy dostęp do miasta i zakaże wjazdu. To ze względu na chęć poprawy jakości powietrza.

Posiadacze samochodów spalinowych, zarejestrowanych przed styczniem 1997 r. nie kwalifikują się do wjazdu do wielu miast. Podobnie jak ciężarówki lub autobusy zarejestrowane przed 2001 rokiem.

Od 1 stycznia 2023 r. w popularnym turystycznie mieście Montpellier obowiązuje zakaz poruszania się po drogach samochodami z naklejkami Crit’Air 5. Podobnie jest w Tuluzie, gdzie zakaz obejmuje samochody z naklejkami Crit’Air 4 i 5. W Strasbourgu na mandaty naraża się każdy, kto posiada naklejkę Crit’Air 5. Kierowcy nie mogą w żadnym z przypadków liczyć na pobłażliwość. Naklejki stanowią niewielki wydatek, a mandaty, jakie się posypią to utrata ponad 600 zł (135 euro).

NIE PRZEGAP

W 2023 roku pojawi się ważny podatek od samochodów. Wielu kierowców zapłaci nawet 5300 zł rocznie

To teraz kluczowe elementy w samochodzie. Policja sprawdza, czy je masz i wystawia mandaty

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News