Od 1 stycznia 2023 r. nowa kara dla kierowców. Każdy, kto o tym zapomni, zapłaci aż 7000 złotych!

Od 1 stycznia 2023 r. nowa kara dla kierowców. Każdy, kto o tym zapomni, zapłaci aż 7000 złotych!

pytanie mandat gaśnica trójkąt wyposażenie obowiązkowe policja policjant

Podaj dalej

Już od 1 stycznia 2023 r., polskich kierowców dosięgnie kolejna zmiana prawa. Zapominalskich będzie ona słono kosztować. Stawka jest jedna i nie podlega obniżeniu. Warto o tym wiedzieć, gdy w perspektywie jest utrata 7000 zł z budżetu domowego.

To obowiązek kierowcy, o którym zapomnieć nie wolno

Nowelizacja prawa nie wymaga już od polskich kierowców wożenia ze sobą wielu dokumentów. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze policji mają już m.in. dostęp do informacji o kierowcy, jego uprawnieniach, danych dotyczących ważnego przeglądu samochodu oraz ubezpieczenia.

W związku z tym, że kierowcy nie muszą już mieć przy sobie wielu dokumentów, zdarza im się zapomnieć, że kończy się ich ważność. Taka sytuacja powoduje szereg kosztownych konsekwencji dla kierowcy. Najgorszą jest utrata kilku tysięcy złotych z budżetu domowego. W dobie kryzysu najlepiej do tego nie dopuścić. Od nowego roku stawki dla zapominalskich ostro idę w górę.

czas kary dla kierowców opłaty OC
PIXABAY

Z dniem 1 stycznia ten jeden nieważny dokument będzie kosztował blisko 7000 zł

W związku z tym, że od 1 stycznia wzrośnie najniższe wynagrodzenie za pracę, wzrosną stawki kar dla kierowców. Tak jest w przypadku braku ważności polisy OC. To dlatego, że jej wysokość określona jest dwukrotnością stawki najniższego wynagrodzenia za pracę. To wraz z początkiem roku według nowych przepisów wyniesie 3490 zł. W rezultacie wszyscy kierowcy, którzy zapomną o wykupieniu nowej polisy OC, zapłacą za to dokładnie 6980 zł.

Taka stawka obowiązuje, jeśli kierowca jeździł samochodem bez ważnej polisy dłużej niż 14 dni. Im krótszy okres braku ważnego ubezpieczenia, tym stawka będzie niższa. Dla polisy nieważnej w okresie od 4 do 14 dni przyjdzie kierowcy zapłacić 3490 zł. Gdyby kierowca wykupił ją maksymalnie po 3 dniach od daty upływu jej ważności, zapłaci wówczas 1396 zł.

Stawki te odpowiednio wzrosną wraz z dniem 1 lipca 2023 r. To dlatego, że wówczas ustawodawca po raz kolejny podniesie pensję minimalną. Tym razem do kwoty 3600 zł.

dalszy ciąg publikacji pod grafiką

kierowca OPŁATY od 1 stycznia
Freepik

To nie koniec konsekwencji dla kierowców

Kilka dni zapomnienia może stanowić dla kierowcy dodatkowy problem, jeśli dojdzie w tym czasie do kolizji. To dlatego, że ubezpieczyciel po opłaceniu szkody wyrządzonej przez zapominalskiego, zwróci się do niego z pismem o zwrot sumy odszkodowania wraz z należnymi odsetkami. W tym przypadku nie mówimy już o tysiącach, ale o dziesiątkach tysięcy złotych.

Faktu braku ważności polisy nie da się ukryć, ze względu na dostęp do informacji na jej temat w bazie CEPiK. Żadną okolicznością łagodzącą nie jest również fakt, że samochód stoi w garażu, albo jest niesprawny. Kierowca w takim przypadku, aby uniknąć konsekwencji musi go wyrejestrować.

Należy w związku z tym pamiętać, że nie zawsze polisa OC automatycznie się przedłuży. Zmiana właściciela, czy płatność ratalna niedokonywana w terminie to jedne z powodów, które nie przedłużą ubezpieczenia.

NIE PRZEGAP

Bez tego lepiej nie wyjeżdżać samochodem na drogi. Mandat dostanie każdy, nawet pasażer

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News