Od 1 lutego zupełnie nowe dotacje. Korzystający z węgla do ogrzewania dostaną nawet 200 000 zł

Od 1 lutego zupełnie nowe dotacje. Korzystający z węgla do ogrzewania dostaną nawet 200 000 zł

doplaty do wymiany węgla na inne paliwo

Podaj dalej

Sytuacja, z jaką od miesięcy mamy do czynienia na rynku paliw pozwoliła na uruchomienie nowego programu dla korzystających z węgla do ogrzewania. Nowe dotacje uruchamia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gdzie i kto konkretnie może się o nie starać?

Nowy program dla korzystających z węgla, ale nieuprawnionych do programu Czyste Powietrze

Kryzys energetyczny i deficyty węgla jak paliwa stałego do ogrzewania spowodował uruchomienie szeregu dopłat i programów. Dzięki niemu można zarówno kupić taniej węgiel do ogrzewania domów, jak i zainwestować w alternatywne rodzaje ogrzewania.

Do tej pory jednak nie wszyscy z nich skorzystali, bo rządzący największą opieką otoczyli Polaków zamieszkujących w domach i w blokach. Tymczasem bez wsparcia zostały instytucje, szkoły, przedszkola, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej. W rezultacie rachunki rosną, a perspektyw na zmiany w przepisach nie ma.

Dlatego instytucja, jaką jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach postanowiła zachęcić do korzystania z alternatywnych źródeł ogrzewania. Od 1 lutego oferuje instytucjom nowe wsparcie finansowe.

Nawet 200 000 zł dotacji – nabór wniosków do 31 marca

Nowy program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zachęcić dyrektorów szkół i instytucji do wymiany węglowych kotłów. Alternatywą mogą być pompy ciepła, kotły na biomasę, lub fotowoltaika.

Chcemy, aby w związku z tą sytuacją obiekty użyteczności publicznej, samorządy, ale także podmioty wrażliwe, szkoły, szpitale, hospicja miały możliwość skorzystania z bardzo dużych środków na likwidację jeszcze działających kotłów węglowych – wyjaśnia prezes WFOŚGW, cytowany przez portal slazag.pl

Takie rozwiązanie stanowi spore wsparcie dla instytucji, które zmagały się trudną sytuacją spowodowaną brakami węgla i wysokimi cenami surowca. Na wymianę kotłów można uzyskać nawet 200 000 zł. Nabór wniosków do nowego programu rusza 1 lutego i potrwa do 31 marca.

Ogółem na wsparcie na inwestycje zastępujące węgiel przeznaczono 7 000 000 zł. Najwyższa kwota, jaką można zyskać to 200 000 zł, co stanowi do 60% kosztów kwalifikowanych. W rezultacie na inwestycje można wydać ok. 300 000 zł. To nie mało, zwłaszcza że każda z wymienionych instytucji nie może się ubiegać o środki z programu Czyste Powietrze.

NIE PRZEGAP

Tysiące Polaków musi pamiętać o tym dokumencie. Jeśli go nie złożą dostaną mniejsze wypłaty

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News