Od 1 lutego musisz to mieć obowiązkowo w samochodzie. Policja nie będzie miała innego wyjścia - wystawi ci mandat

Od 1 lutego musisz to mieć obowiązkowo w samochodzie. Policja nie będzie miała innego wyjścia - wystawi ci mandat

mandat kierowca obie ręce na kierownicy kontrola zatrzymanie policja

Podaj dalej

Z dniem 1 lutego 2023 r. wchodzi w życie ważny przepis dla kierowców, a w związku z tym nowy mandat. Dotyczy on obowiązkowego wyposażenia samochodu, a policja zacznie go egzekwować. Przepis w zeszłym roku był przepisem „przejściowym”, ale od środy kierowcy będą karani za nie przestrzeganie jego zapisów.

Nowe wyposażenie w samochodzie albo kara

Od środy policja w Niemczech może skontrolować samochód i sprawdzić, czy kierowca wyposażył go według nowych przepisów. Wbrew pozorom nie jest to przepis obowiązujący tylko niemieckich kierowców, ale wszystkich poruszających się po niemieckich drogach.

Mandatami objęto zarówno kierowcy samochodów osobowych, jak i ciężarówek, autobusów, a nawet quadów. Oznacza to, że lepiej mieć od 1 lutego w apteczce samochodowej 2 sztuki maseczek spełniających normę DIN 13164:2022. Przepis nie mówi, o jaki konkretnie rodzaj chodzi, więc mogą to być maseczki chirurgiczne znane nam z czasów pandemii.

Za brak maseczek w samochodowej apteczce przewidziano kary.

nowe wyposażenie albo mandat
Pixabay

Mandat zależy od rodzaju samochodu

Nieznajomość przepisów podczas wyjazdów za granicę wiąże się zazwyczaj z wysokim mandatem. Jak to jest w przypadku braku obowiązkowych maseczek?
Wysokość mandatu jest zależna od rodzaju samochodu, jaki zostanie poddany kontroli i nie spełni wymogów. Ważne jest to, że za brak maseczki  kary dla właściciela samochodu są inne niż dla kierowcy, który jego właścicielem nie jest.

Mandat dla kierowcy samochodu wyniesie 5 euro, jeśli jest jego właścicielem, a dla tego, który prowadzi samochód nie będący jego własnością, przewidziano karę w wysokości 10 euro. W przypadku kierowcy autobusu mandat jest najdroższy i wynosi 15 euro. Punktów karnych za to wykroczenie nie przewidziano.

Brak jakiejkolwiek apteczki wiąże się z utratą 15 euro. Warto o tym pamiętać, bo w Polsce przepisy nie obejmują apteczki, jako obowiązkowego wyposażenia samochodu.

NIE PRZEGAP

Już od środy nowe dopłaty do drogiego paliwa. Stawka to ponad 1 zł za litr!

Po tym terminie nie będzie już odwrotu. Szansa na ponad 1000 zł dopłaty przejdzie koło nosa

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News