Od 1 listopada za te 6 rzeczy dostaniesz mandat na 3000 zł. Zanim wyjedziesz na Wszystkich Świętych warto o tym wiedzieć

Wzmożony ruch na drogach towarzyszący wyjazdom Polaków na groby to świetna okazja, by wystawić im spory mandat z nowego taryfikatora. Ze względu na warunki atmosferyczne nie wszyscy skupili swoją uwagę na oponach, a co za tym idzie, muszą się liczyć z możliwością powrotu innymi środkami transportu.

mandat za opony kierowca podróż
Podaj dalej

Co policjanci najchętniej sprawdzają?

Ogumienie to element, na który Polacy zwracają najmniej uwagi w samochodach, a policja lubi je regularnie kontrolować. Zmiana pory roku to idealny moment na sprawdzenie opon podczas kontroli drogowej samochodu. To dlatego, że według statystyk to właśnie one są przyczyną aż 17% wypadków na drogach. Na co musisz zwrócić uwagę?

Przede wszystkim kontroli podlega rozmiar i wzór bieżnika, który musi być jednakowy dla wszystkich opon. Przepisy dopuszczają rozbieżność wyłącznie w sytuacji awaryjnej, kiedy kierowca korzysta z koła dojazdowego ze względu na uszkodzenie opony. Warunkiem uniknięcia kary jest prezentacja funkcjonariuszom uszkodzonego ogumienia.

Może się zdarzyć, że podczas kontroli policjant dokona pomiaru głębokości rowków bieżnika. Powinna ona wynosić 1,6 mm. Przydatnym narzędziem do pomiaru będzie tu wskaźnik zużycia opony TWI, występujący w formie kilku „garbów” w rowku odprowadzającym wodę.

Gdyby się okazało, że podczas wzrokowych oględzin policjant zauważy, że ogumienie jest spękane, kruszy się guma albo jest uszkodzone, kierowca musi się liczyć z zakazem dalszej jazdy. To w sytuacji, kiedy jesteśmy daleko od domu stanowi spory finansowy problem.

mandat za opony
Pixaby

Można dostać wysoki mandat, zapłacić za lawetę i wizytę u diagnosty

O tym, czy kierowca dostanie mandat i nie pojedzie dalej samochodem, może zadecydować nawet data produkcji opony, zwłaszcza jeśli jest bardzo odległa. Tak samo może się zdarzyć, jeśli kierowca używa niewłaściwego typu ogumienia. Jazda z kolcami to mandat w wysokości 100 zł.

Wiele kontrowersji budzą także takie parametry jak dopuszczalny indeks prędkości lub nośności, ale jest to często trudne do sprawdzenia. Natomiast można mieć spory problem, gdy policjant będzie miał podejrzenia, że opony nie mają homologacji, bo wystają poza obrys nadwozia.

Mandat to nie jedyne, z czym należy się liczyć. Konfiskata dowodu rejestracyjnego jest wówczas możliwa na mocy przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym (art. 132. 1. ).

Korzystanie z samochodu będzie wówczas możliwe po uprzedniej wizycie u diagnosty, za które trzeba zapłacić. Potwierdzenie usunięcia przyczyny wycofania z ulic samochodu jest konieczne, by odzyskać dokument. W zależności od powagi wykroczenia w kwestii ogumienia, policjant może wydać czasowe pozwolenie na kontynuowanie jazdy na okres 7 dni.

NIE PRZEGAP

Absurdalny mandat na ponad 5000 zł. Tyle go kosztowało przepuszczenie karetki pogotowia

 

Przeczytaj również