Od połowy roku zmienią się przepisy, które wprowadzą nowy finansowy dodatek na konta wielu Polaków. Przeznaczono go dla tych, którzy podejmują próby powrotu na rynek pracy. Wysokość takiego świadczenia podwyższono m.in. o rosnącą inflację. Aby go otrzymać, trzeba jednak spełnić szereg wymogów.
Dochód obywatelski od 1 lipca zyska nowy finansowy dodatek
Od 1 lipca będzie więcej pieniędzy dla Polaków, którzy zyskają dodatek z tytułu niskich dochodów lub jeśli usiłują powrócić na rynek pracy w Niemczech. Świadczenie będące kiedyś zasiłkiem dla bezrobotnych, a obecnie zamienione na Bürgergeld (dochód podstawowy) wzrosło średnio o 50 euro. Co to za świadczenie?
Zasiłek obywatelski to podstawowe świadczeniem państwowe w Niemczech, oferowane osobom poszukującym pracy jako wsparcie finansowe. To podstawowe zabezpieczenie na czas pozostawania bez pracy uwzględnia podwyżki cen energii i rosnącą inflację. W związku z tym od stycznia stawki Bürgergeld kształtują się następująco:
-502 euro miesięcznie dla osób samotnych.
-dla par mieszkających razem przewidziano 451 euro miesięcznie.
-dzieci w wieku od 14 do 17 lat mają otrzymywać 420 euro,
– dla dzieci od 6 do 13 lat przewidziano kwotę 348 euro miesięcznie
– dzieci do 5 lat 318 euro miesięcznie.
Od lipca zmienią się zaś limity dodatkowych dochodów dla odbiorców Bürgergeld. Co to oznacza? Pracownicy o niskich dochodach mogą także pobierać to świadczenie i zyskają o 30% więcej pieniędzy z pracy co miesiąc.

Kto może się o takie świadczenie ubiegać?
Polacy, którzy chcą ubiegać się o Bürgergeld, muszą spełnić szereg warunków. Wnioskodawcy między innymi muszą mieszkać i żyć w Niemczech i stracić pracę nie z własnej winy. Ponadto muszą posiadać zdolność do pracy. Tak, aby móc przepracować co najmniej trzy godziny dziennie. Takiego dodatku nie otrzymają jednak osoby, które przyjechały dopiero do Niemiec w poszukiwaniu zatrudnienia.
Od 1 lipca na skutek zmiany przepisów pracownicy o niskich dochodach korzystające także ze świadczenia obywatelskiego zyskają dodatek. W przypadku osób o dochodach od 520 do 1000 euro miesięcznie, będzie to ekstra 30% dochodu.
Każdy, kto pobiera zasiłek obywatelski i uczestniczy w dokształcaniu pozwalającym na uzyskanie określonych kwalifikacji zawodowych, powinien otrzymywać miesięczny dodatek na doskonalenie zawodowe w wysokości 150 euro. W przypadku zdania egzaminu pośredniego może liczyć na dodatkową premię szkoleniową w wysokości 1000 euro, a w przypadku zdania egzaminu końcowego kolejne 1500 euro.
Ponadto od lipca każdy, kto odbywa dotowane szkolenie zawodowe, zyska na to więcej czasu. Urząd pracy będzie wspierał ten projekt przez okres do trzech lat. Do tej pory górna granica wynosiła dwa lata. Osoby długotrwale bezrobotne, które będą otrzymywały pieniądze od państwa, muszą pamiętać jednak, że szybko mogą stracić świadczenie. Wystarczy, że się nie zgłoszą się do pracy, którą uzgodniły z urzędem pracy. W przypadku trudności ze składaniem wniosku można skorzystać z pomocy Jobcenter. Czytaj także: Polacy zgłaszają ogromne problemy z obowiązkowym dokumentem. Za jego brak grożą w Polsce wysokie kary