Nowy obowiązek w wyposażeniu samochodu już od stycznia! Kto się nie dostosuje dostanie mandat - niektórzy trzy razy większy

Nowy obowiązek w wyposażeniu samochodu już od stycznia! Kto się nie dostosuje dostanie mandat - niektórzy trzy razy większy

mandat albo obowiazkowe wyposazenie samochodu 2

Podaj dalej

Każdy kierowca wie, że powinien posiadać określone przepisami wyposażenie samochodu, aby mandat nie był mu straszny. Wśród często wymienianych jest m.in. apteczka z określonym wyposażeniem pomimo tego, że taryfikator jej nie uwzględnia. Warto w nią jednak zainwestować, bo to się wkrótce może zmienić.

Kierowcy, którzy się nie dostosują mandat mają jak w banku

Podczas kontroli drogowej policji, kierowcy muszą się okazać stosowną dokumentacją i wyposażeniem, w przeciwnym razie grozi im mandat. W Polsce każdy kierowca powinien posiadać tylko trzy elementy: tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.

Często się mówi, że na wyposażeniu samochodu powinna się znaleźć również apteczka, nawet jeśli taryfikator mandatów jej nie obejmuje. To słuszny zamysł, jeśli chce się uniknąć kłopotów od 1 stycznia 2023 r.

Wymóg posiadania apteczki samochodowej już istnieje w Niemczech. Wszyscy kierowcy, którzy tam się wybierają, powinni przejrzeć jej zasoby, bo od nowego roku musi się w niej znaleźć nowy, bardzo ważny element. Trzeba też pamiętać, że niektóre elementy jej wyposażenia mają określoną datę ważności. Jeśli takowa minie należy je wymienić.

mandat albo obowiazkowe wyposazenie samochodu
Pixabay

Maseczki ochronne albo mandat – kierowcy autobusów zapłacą trzy razy więcej

O apteczce w naszym samochodzie przypominamy sobie często dopiero wtedy, kiedy trzeba ją pokazać do kontroli policyjnej. Kierowcy podróżujący do Niemiec powinni zajrzeć do tej, jaką mają na wyposażeniu samochodu i dostosować ją do nowych wymogów.

To dlatego, że już wkrótce muszą się w nich znaleźć maseczki ochronne. Kto nie będzie ich posiadał, dostanie mandat. Okres przejściowy obowiązuje już od 1 lutego 2022 roku, ale oczekuje się, ze maseczki zostaną wpisane do kodeksu drogowego od stycznia 2023 roku.

Rozporządzenie stanie się wówczas prawnie wiążące, a kierowcy, którzy nie będą posiadać dwóch sztuk maseczek typu FFP2 lub chirurgicznych muszą się liczyć z karą. Zgodnie z katalogiem mandatów kierowca zapłaci równowartość 5 euro. Kierowcy autobusów zapłacą więcej, bo mandat w ich przypadku wyniesie 15 euro.

mandat albo obowiazkowe wyposazenie samochodu 2
Pixabay

Co jeszcze oprócz maseczek musi się znaleźć w apteczce?

Od 2023 każdy kierowca w Niemczech musi mieć w swojej samochodowej apteczce także inne obowiązkowe elementy wyposażenia, tj:

-opatrunek indywidualny G – 1 sztuka,
-2 sztuki opatrunku indywidualnego M,
-opatrunek indywidualny K – 1 sztuka,
-zestaw plastrów (14 sztuk) – 1 komplet,
-przylepiec 5 m × 2,5 cm – 1 sztuka,
-opaska elastyczna 4 m × 6 cm – 2 sztuki,
-opaska elastyczna 4 m × 8 cm – 3 sztuki,
-chusta opatrunkowa 40 cm × 60 cm – 1 sztuka,
-chusta opatrunkowa 60 cm × 80 cm – 1 sztuka,
-kompres 10 cm × 10 cm (pakowane po 2 sztuki) – 3 sztuki
-chusta trójkątna – 2 sztuki,
-nożyczki 14,5 cm – 1 sztuka
-rękawiczki jednorazowe – 4 sztuki,
-koc ratunkowy 160 × 210 cm – 1 sztuka,
-chusteczka nasączona – 2 sztuki,
-ustnik do sztucznego oddychania – 1 sztuka.

NIE PRZEGAP

Polscy kierowcy z nowymi mandatami. Dostaną je w kilku nowych sytuacjach – nie tylko od policji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News