Nowy obowiązek dla kierowców już za pół roku. Muszą to mieć w samochodach - nowych i używanych

Nowy obowiązek dla kierowców już za pół roku. Muszą to mieć w samochodach - nowych i używanych

mandat ręce na kierownicy kontrola zatrzymanie policja

Podaj dalej

W tym roku kierowców czekają kolejne ważne zmiany. Przepisy, jakie zaczną obowiązywać, nakładają na nich nowy obowiązek w wyposażeniu samochodów w nowe urządzenie. Producenci już nad nimi pracują. Do czego służą i kto konkretnie musi je posiadać?

Każdy, kto posiada taki samochód, będzie musiał odwiedzić mechanika i wydać pieniądze

Kierowców, którzy posiadają w swoich samochodach ważne urządzenie, jakim jest tachograf, czekają nowe wydatki. To dlatego, że w sierpniu zaczną obowiązywać nowe przepisy, w których o nich mowa. Konkretnie o ich obowiązkowej wymianie- na nowe nowoczesne, drugiej generacji.

Nowe tachografy to inteligentne urządzenia, jakie na skutek zmian prawa są obowiązkowe nie tylko w nowych samochodach ciężarowych i busach, ale także w używanych. Najpierw jednak producenci muszą je wyprodukować. W związku z tym, że czasu coraz mniej producenci już pracują, by zdążyć z produkcją i instalacją nowych tachografów w samochodach.

Jak informuje portal 40ton.pl, kalendarz instalacji nowych tachografów drugiej generacji robi się napięty. Muszą one trafić nie tylko do nowych ciężarówek, ale także używanych. Taki obowiązek instalacji nowego tachografu mają także kierowcy ciężarówek spoza Unii Europejskiej. Każdy z nich obowiązkowo odwiedzi mechanika, któremu zapłaci za wymianę urządzenia na nowe.

nowe wyposazenie kierowcow obowiazkowe
Freepik

Nowe tachografy obowiązkowe dla wszystkich kierowców samochodów ciężarowych i busów- także spoza Unii

W pierwszej kolejności, 21 sierpnia 2023 roku, inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowe dla nowo rejestrowanych samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony. Taki obowiązek mają kierowcy w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz Norwegii.

Data obowiązkowej wymiany analogowych i podstawowych cyfrowych tachografów w samochodach ciężarowych o DMC powyżej 3,5 ton to zaś 31 grudnia 2024 r. Każdy kierowca świadczący usługi transportowe na terenie Unii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii- musi je posiadać. Niezależnie od tego, w jakim kraju jest zarejestrowany pojazd.

W sierpniu 2025 roku inteligentne będą obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, posiadają inteligentne tachografy, ale pierwszej generacji. Na sam koniec urządzenia trafią do kierowców samochodów o DMC powyżej 2,5 tony. Jednak tylko wtedy, gdy wykonują usługi w transporcie międzynarodowym.

Z dniem 1 lipca 2026 nowe tachografy będą obowiązkowe w samochodach ciężarowych o DMC między 2,5 a 3,5 tony. Zarówno w nowych, jak i używanych- o ile wykorzystywane są w transporcie międzynarodowym.

NIE PRZEGAP

Ubezpieczyciele i firmy leasingowe naciskają UE. Chcą dostępu do danych o kierowcach z ich samochodów

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News