Nowy dodatek na węgiel w 2023. Czy Polacy go dostaną?

Nowy dodatek na węgiel w 2023. Czy Polacy go dostaną?

węgiel ekogroszek dodatek do węgla ceny rząd tarcza

Podaj dalej

W 2022 r. w związku z wybuchem wojny na Ukrainie Polacy mogli liczyć na dodatek na węgiel w ramach wsparcia finansowego. To dlatego, że surowiec był towarem deficytowym, a koszty jego zakupu poszły w górę nawet o 300%. Czy ze względu na obecnie panującą drożyznę paliw do ogrzewania domu, jednorazowy dodatek będzie dostępny także w tym roku?

O 3000 zł na węgiel ubiegało się ok. 5 milionów gospodarstw domowych

O dodatek na węgiel, przyznawany w ramach rządowego wsparcia wnioskowało ok. 5 milionów polskich gospodarstw domowych. Pomimo że środki finansowe na ten cel zabezpieczono, to pulę trzeba było zwiększyć. Uprawnionych, korzystających z węgla i produktów węglopochodnych było więcej, niż zakładano.

Pieniądze okazały się niewystarczającym środkiem na zabezpieczenia ciepła w domach Polaków, bo węgiel kupić było bardzo trudno. Krajowy surowiec można było nabyć tylko w sklepie internetowym PGG i z limitem w kopalniach. Chętnych było więcej niż węgla i ekogroszku. W rezultacie rząd zdecydował, by węgiel dostarczały samorządy po preferencyjnych cenach. Tak go można zamówić dzisiaj węgiel z importu, jeśli nie zdążyło się tego zrobić w zeszłym roku. Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł pozwala dziś na kupno 1,5 tony surowca.

dodatek na węgiel w 2023 roku
fot. Shutterstock

Czy dodatek będzie dostępny w kolejnym sezonie grzewczym?

Węgiel nadal trzeba importować, by uzupełnić braki surowca na rynku. Ta sytuacja nie zmieni się także w kolejnym sezonie grzewczym. Surowiec krajowy nie pokrywa potrzeb Polaków, którzy nadal licznie z niego korzystają, pomimo szeregu dopłat na zmianę ogrzewania.

Czy dodatek na węgiel w związku z drożyzną nadal będzie obowiązywał? Jak podkreśla minister Moskwa, dziś nie da się powiedzieć, czy w kolejnym sezonie będą jakieś nowe rodzaje dodatków, czy instrumenty wsparcia.

Rząd będzie na bieżąco analizował sytuację. Główne pytanie to ceny energii w kolejnym sezonie – zaznaczyła minister Moskwa, cytowana przez portal Bankier.pl

NIE PRZEGAP

Od 1 lutego zupełnie nowe dotacje. Korzystający z węgla do ogrzewania dostaną nawet 200 000 zł

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News