Nowy dodatek na opał dla Polaków. Wnioski o dodatkowe 1000 zł już można składać. Kto może go dostać?

Nowy dodatek na opał dla Polaków. Wnioski o dodatkowe 1000 zł już można składać. Kto może go dostać?

polski rząd prąd energia samochód elektryczny elektryk

Podaj dalej

Rządzący zaoferowali Polakom kolejny dodatek na opał na zimę. Oprócz finansowego wsparcia na węgiel można skorzystać z dopłat na zakup drewna. Przepisy weszły w życie 20 września i wszyscy spełniające odpowiednie warunki mogą już składać wnioski o wpłaty. Kto i jak może to zrobić?

Kryzys energetyczny i kolejny dodatek dla Polaków

Polacy mogą się starać o dodatek na kolejny rodzaj paliwa do ogrzewania domów. To dlatego, że od 20 września pojawił się zapis w prawie o tym, że dodatek przysługuje tym, którzy używają drewna, jako źródła ciepła. Kto z niego może skorzystać?

Analogicznie do dodatku na węgiel, ten na zakup drewna przysługuje korzystającym m.in. z kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, piecokuchni zasilanych drewnem kawałkowym. Kwota, jaką można otrzymać jednorazowo to 1000 zł.

Co ważne, pomoc przyznawana jest na jedno gospodarstwo domowe, co według przepisów oznacza:

– osobę fizyczną samotnie zamieszkująca i gospodarującą (tzw. gospodarstwo jednoosobowe),
– osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące (tzw. gospodarstwo wieloosobowe).

Podobnie jak w przypadku dodatku na węgiel konieczne jest posiadanie deklaracji CEEB.

dodatek na drewno
Pixabay

Gdzie składać wnioski i kiedy wypłata?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło jednolity wzór wniosku, jaki obowiązuje wszystkich chętnych na otrzymanie dodatku. Jego treść zapisano w ustawie i można go znaleźć tutaj.

Wypełnione formularze należy składać do właściwego urzędu gminy, w dwojaki sposób: osobiście lub elektronicznie. Nabór wniosków trwa do 30 listopada, a samorządy muszą rozpatrzyć wnioski w terminie miesiąca.

Co ważne, o dodatek mogą się ubiegać osoby zamieszkujące: domy, mieszkania w budynkach wielolokalowych ze wspólną kotłownią oraz lokale korzystające z lokalnych sieci ciepłowniczych.

NIE PRZEGAP

Nawet blisko 4000 zł dopłaty dla posiadaczy kaloryferów w blokach. Jak się okazuje dostaną je nieliczni

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News