Nowy dodatek dla rodziny bez względu na dochód. Od kiedy i dla kogo ponad 1100 zł na dziecko?

Nowy dodatek dla rodziny bez względu na dochód. Od kiedy i dla kogo ponad 1100 zł na dziecko?

rodzina 500 plus dodatek świadczenie pieniądze rząd wybory

Podaj dalej

Problem ubóstwa wśród dzieci to zjawisko, które rządzący starają się wyeliminować, oferując wsparcie tj. dodatek na dziecko lub miesięczny zasiłek. Panujący od roku kryzys i wysoka inflacja jedynie potęgują to negatywne zjawisko. Dlatego rządzący planują zmiany w wysokości, a nawet rodzaju świadczeń. Kwoty, o jakich się mówi, są różne, od 800 do nawet ponad 1100 zł.

Dodatek i zasiłek w jednym – nowe świadczenie to ponad 1100 zł na dziecko

Świadczenia takie jak zasiłek na dziecko oraz dodatek np. ryczałt na naukę już wkrótce może przestać istnieć dla Polaków w Niemczech. To dlatego, że rząd federalny planuje wypłacać rodzinom nowy zasiłek o nazwie “podstawowe zabezpieczenie na dziecko”.

Ma ono w sobie łączyć dotychczas oferowane świadczenia finansowe na dzieci takie jak: Kindergeld, Kinderfreibeträge oraz Kinderzuschlag. Co ważne, nowe świadczenie, otrzyma każda rodzina w Niemczech, bez względu na osiągane dochody. Ile będzie można dodatkowo zyskać do domowego budżetu?

Jak pisze w raporcie Deutschlandfunk Kultur „Podstawowe zabezpieczenie powinno wynieść co najmniej tyle, co zasiłek na dziecko Kindergeld w obecnej formie”. W związku z tym nie mniej niż 250 euro miesięcznie na każde dziecko. Kwota ta będzie się zmieniać co dwa lata tak, by jej poziom był adekwatny do obowiązującego w danej chwili poziomu egzystencji.

Ponadto według najnowszych planów, Kindergrundsicherung ma składać się z dwóch elementów. Pierwszy to kwota gwarantowana dla wszystkich, niezależna od dochodu. Druga będzie zależna od dochodu rodziców. Od kiedy świadczenie zacznie obowiązywać?

dodatek do budżetu domowego
Pixabay

Plany już są i czekają na zatwierdzenie

Według raportu portalu deutschlandfunkkultur.de z 1 lutego br., plany rządzących czekają na zatwierdzenie w poszczególnych ministerstwach. W tym roku zostaną na pewno zatwierdzone, a przewidywany termin ich obowiązywania według portalu PolskiObserwator to rok 2025. Jak ma wyglądać kwestia składania wniosków?

Obecnie Polacy zamieszkujący w Niemczech składają wnioski o świadczenia na dzieci w różnych urzędach. W przyszłości tez problem zniknie. Powstanie zupełnie osobne biuro, które zajmie się nowym podstawowym zasiłkiem na dziecko Kindergrundsicherung. Jak czytamy w publikacji portalu, wnioskować o dodatek będzie można za pomocą „portalu podstawowych świadczeń na dzieci z łatwym w obsłudze  dla użytkownika inteligentnym systemem składania wniosków”.

Trwają dyskusje, czy kwota gwarantowana powinna być kompensowana świadczeniami socjalnymi. Czy też nie powinny się znaleźć w nowym podstawowym zasiłku na dziecko. Być może będą stanowić dodatek, o który przyjdzie wnioskować osobno. Obecnie rodziny o niskich dochodach, bez zapomogi socjalnej mogą dostać 250 euro Kindergeld i dodatek do owego zasiłku, czyli Kinderzuschlag. Ten wynosi również 250 euro.

Nowe świadczenie to coś, o co od dawna zabiegają w Niemczech stowarzyszenia społeczne oraz organizacje ochrony dzieci i rodziny. Ma to związek z rosnącym ubóstwem wśród dzieci. Według mdr.de już co piąte dziecko w tym kraju żyje w biedzie.

Źródło: Deutschlandfunkkultur.de, PolskiObserwator.de

NIE PRZEGAP

Wielu Polaków zapomniało o ważnym wniosku. Pozostało im niewiele czasu, by być do przodu nawet 3000 zł

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News