Nowy dodatek będzie w sam raz do wydania po wakacjach. Co najmniej 1400 zł na rękę

Nowy dodatek będzie w sam raz do wydania po wakacjach. Co najmniej 1400 zł na rękę

dodatek na zycie

Podaj dalej

Każdy nowy dodatek podnoszący wysokość środków finansowych na utrzymanie i rachunki jest niecierpliwie wyczekiwany. Zwłaszcza jeśli dochód jest niewielki i wystarcza na niewiele. Wysoka inflacja pożera oszczędności i sprawia, że wartość otrzymywanych pieniędzy jest mniejsza niż wtedy, kiedy jej poziom był niższy niż obecnie. To między innymi powód do tego, by rządzący wprowadzili nowy jednorazowy dodatek. Kto go dostanie i w jakiej wysokości?

Wyliczenia nie pozostawiają złudzeń – taki dodatek jest niezbędny

Kiedy przychodzi zobaczyć, jakie kwoty otrzymują co miesiąc miliony Polaków, to nie ma wątpliwość, że nowy dodatek bardzo im się przyda. Rządzący w drodze przepisów wprowadzili jednorazowy dodatek, jak mają zamiar wysłać przelewem na konta tych, którzy spełniają określone kryteria.

Jak w przypadku większości dodatków kluczową rolę odgrywa comiesięczny dochód. W tym przypadku decyduje on o wielkości świadczenia. Wypłatę dodatku zaplanowaną na lato przewidziano dla tych, którzy już nie pracują z racji wieku. To seniorzy uprawnieni do świadczenia emerytalnego. To zaraz po 13 emeryturze wypłacanej już od marca, dodatkowy dochód do wydania na cokolwiek. Kwoty są już znane tak jak zakładana data przelewów.

dodatek pieniądze
Pixabay

Teraz na konta ponad 1500 zł, a latem drugie tyle

Według wyliczeń po obecnych wypłatach dodatkowej 13-tej emerytury, na kolejne przelewy seniorzy mogą liczyć na przełomie sierpnia i września. Wysokość trzynastej emerytury jest równa emeryturze minimalnej, która obowiązuje od 1 marca danego roku. To po rewaloryzacji kwota w wysokości 1588,44 zł brutto. Ile wyniesie nowy dodatek w postaci 14-tej emerytury?

Taki dodatek w pełnej wysokości otrzymają seniorzy, których renta bądź emerytura nie przekroczą progu dochodowego. W tym roku to będzie kwota 2900 zł brutto. Każda osoba, które taki próg przekroczyła, też otrzyma świadczenie, ale pomniejszone o każde 100 zł, ponad limit.

Dla emerytury, która od 1 marca nie przekracza kwoty 2900 brutto, 14-tka wyniesie 1 445,48 zł na rękę. Trzeba pamiętać, że od dodatkowego dochodu ustawodawca przewiduje potrącenia podatku dochodowego 12% i 9% składki zdrowotnej. Taki zapis znajduje się w obecnie procedowanym kształcie ustawy.

Jaka będzie prognozowana wysokość dodatku w postaci 14-tej emerytury, można sprawdzić TUTAJ. Seniorom przypominamy, że nie muszą składać żadnych wniosków. Dodatkowa emerytura przysługuje im z urzędu. Ustawodawcy planują ją wprowadzić na stałe do kalendarza wypłat świadczeń dla seniorów.

NIE PRZEGAP

Ten dodatek to teraz specjalna pomoc. Mają prawo do niego wszyscy Polacy, zwłaszcza seniorzy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News