Nowy dodatek 300 plus na wakacje. Tego wniosku przegapić nie można

Nowy dodatek 300 plus na wakacje. Tego wniosku przegapić nie można

dodatek dla seniorów zus

Podaj dalej

Jak pisaliśmy,  rządzący właśnie opublikowali projekt ustawy dla rodziców na wyższy dodatek na dziecko, ale wiadomo, że 300 plus do budżetu domowego zyskają jeszcze inni Polacy. Nie będą musieli na niego czekać jak rodzice do 2024 roku, bo takie pieniądze dostaną już w wakacje.

Polacy spełniający te kryteria nie powinni przegapić szansy na ekstra gotówkę

Rządzący oprócz wspierania rodziców nie zapominają o seniorach. To do nich skierowali najnowszy dodatek do comiesięcznych świadczeń. Ekstra 300 złotych co miesiąc wielu dostanie już w lipcu tego roku. Jednak żeby to się stało, muszą pamiętać o wniosku. Od kiedy, kto i gdzie może się ubiegać o dodatkowe 300 zł na konto?

Dodatek do emerytury w tej kwocie zyskają seniorzy, którzy pełnili społecznie ważną funkcję -sołtysa bądź sołtyski. Taka funkcja pełniona przez nich latami nieodpłatnie, piastowana była często kosztem życia prywatnego. Rządzący przychylili się do wniosków tej grupy społecznej, zatwierdzając stosowne przepisy, a nowy dodatek zyskał nazwę “Sołtys plus”. Wprowadzono jednak także ważne kryteria do spełnienia.

senior dodatek wakacje
Freepik

Tylko te osoby mogą wnioskować o dodatek w lipcu

O możliwości złożenia wniosku o dodatkowe pieniądze od wakacji zadecyduje nie tylko fakt pełnienia określonego stanowiska. Rządzący zadecydowali, że konieczne jest również ukończenie powszechnego wieku emerytalnego oraz określony okres piastowania takiego stanowiska.
W rezultacie kobiety mogą się o nie starać po 60. roku, a panowie po 65. roku życia. Pełnienie funkcji sołtysa powinno zaś trwać co najmniej dwie kadencje, a ogółem nie mniej niż 8 lat. Przerwa pomiędzy kadencjami nie wpływa na pozbawienie praw do nowego dodatku.

Wnioski seniorzy będą składać do właściwego oddziału lub placówki KRUS-u. Przewiduje się, że będzie można to zrobić już od 1 lipca 2023 roku. Seniorzy oprócz niego powinni złożyć także poniższe dokumenty:

– oświadczenie o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa,
– zaświadczenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, potwierdzające okres pełnienia funkcji.
– pisemne oświadczenie potwierdzone przez minimum 5 osób zamieszkujących sołectwo w czasie pełnienia funkcji przez wnioskującego- to jeśli uzyskanie zaświadczenia nie będzie możliwe.

KRUS ma 60 dni na rozpatrzenie takiego kompletnego wniosku. Seniorzy powinni także wiedzieć, że taki dodatek od 1 marca 2024 r., może być jeszcze wyższy. To dlatego, że objęto go coroczną waloryzacją tak jak emerytury. NIE PRZEGAP: Jest ustawa o 800 plus. Dodatek będzie, ale wcale nie w styczniu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News