Nowe świadczenie na dziecko już od 2025 roku. Taki dodatek wyniesie ponad 1000 złotych

Nowe świadczenie na dziecko już od 2025 roku. Taki dodatek wyniesie ponad 1000 złotych

Dodatek bez warunkow

Podaj dalej

Wiadomo już, że od 2025 roku zmieni się system świadczeń rodzinnych i wielu rodziców zyska nowy dodatek na dziecko. Prace nad taką ustawą powinny zakończyć się w tym roku, przynajmniej takie są plany. Kto z Polaków zyska na zmianach przepisów, jakie mają poprawić sytuację materialną dzieci?

Czy polscy rodzice zyskają więcej w 2025?

Wielkie zmiany przepisów o systemie świadczeń rodzinnym podyktowane są w całej Europie sytuacją materialną dzieci i częstym niedoborem pieniędzy w domach. Oferowane zasiłki są wówczas niewystarczające. Dlatego wydaje się zasadnym wprowadzenie takich zmian w systemie świadczeń, by wsparcie było odczuwalne i pozwoliło rodzicom nie martwić się o wydatki.

Nad taką ustawą pracują rządzący w Niemczech, a planowane nowe świadczenie będzie dostępne także dla Polaków. Podobnie jak obecne Kindergleg. To dlatego, że nowe świadczenie je zastąpi i od 2025 roku wszyscy rodzice w Niemczech otrzymają bowiem Kindergrundsicherung. To podstawowe zabezpieczenie na dziecko. Na jakie pieniężne wsparcie mogą rodzice liczyć?

dodatek na dziecko rodzice w niemczech
Freepik

Nowy dodatek to co najmniej 250 euro

Od 2025 roku polscy rodzice mogą zyskać większy dodatek na dzieci. Po zastąpieniu Kindergeld nowym świadczeniem wiele się zmieni w jego przyznawaniu. Podstawowe zabezpieczenie na dziecko będzie się składać z kwoty gwarantowanej oraz kwoty dodatkowej.

Pierwsza z nich nie powinna wynieść mniej niż 250 euro. To kwota niezależna od dochodów rodziców. Kwota dodatkowa będzie zróżnicowana. Dlatego, że jej wysokość zależna będzie od zarobków rodziców.

To nie jedyna z dobrych wiadomości. Obecne świadczenia dodatkowe, takie jak: Kinderzuschlag oraz te z „pakietu edukacyjnego” od 2025 roku nie będą wymagać składania wniosku. To dlatego, że planuje się włączyć je do podstawowego zasiłku na dziecko.

Podobnie jak zasiłek rodzinny, podstawowe zabezpieczenie na dziecko ma na celu wspieranie wszystkich dzieci od urodzenia do 18 roku życia. Każdy, kto odbywa praktykę zawodową, może otrzymać podstawowe zabezpieczenie na dziecko do 25. roku życia. Studentów wspiera się do 27 roku życia.

Prace nad nową ustawą wspierającą rodziców ruszą pełną parą po letniej przerwie. Proces legislacyjny ma się zakończyć w tym roku. Przepisy zaczną obowiązywać w 2025 roku. W Polsce od 2024 roku rząd planuje wspierać rodziców kwotą 800 zł na dziecko- do 18 roku życia. Czytaj także: Ten dodatek proponowano już w marcu. Teraz wiadomo już, kto go otrzyma i jaka jest wysokość nowego świadczenia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News