Nowe przepisy już od lipca. Wprowadzą nowe obowiązkowe opłaty dla tego typu samochodów – ponad 5000 złotych

Nowe przepisy już od lipca. Wprowadzą nowe obowiązkowe opłaty dla tego typu samochodów – ponad 5000 złotych

dodatkowe oplaty 2023

Podaj dalej

Europa powraca do normalności po pandemii, co w rezultacie wiąże się z odwieszeniem szeregu przepisów tj. zwolnienie z opłaty części podatków zawartych w cenie paliwa. Powraca także ważny przepis w sprawie nowych opłat za samochody. Wiadomo już, że zacznie obowiązywać na koniec lipca. Z jakim wydatkiem się wiąże i gdzie trzeba będzie wnosić nowe obowiązkowe opłaty?

Ponad 5000 zł opłaty rocznej albo wpłaty miesięczne – za samochody powyżej 12 ton

W dobie pandemii doceniono ważną rolę kierowców zawodowych, zwalniając ich z opłaty, jaką powinni wnosić, jeśli świadczą usługi transportowe. To ze względu na to, że właśnie w czasie pandemii zaistniało ogromne zapotrzebowanie na transport drogowy. Ważniejsze od opłat były bowiem półki pełne towarów w sklepach

Teraz nadchodzi brutalna rzeczywistość i konieczność opłacania nowych faktur. W obliczu takiego obowiązku stoją kierowcy ciężarówek i pojazdów powyżej 12 ton, jeśli dostarczają towar bądź poruszają się po drogach Wielkiej Brytanii.

Po zmianach prawa, 31 lipca bez względu na to, czy ciężarówka lub pojazd należy do krajowego, czy zagranicznego przewoźnika nowe opłaty są obowiązkowe. Ich wysokość będzie zależna od pojazdu. Głównie opierają się na masie i konfiguracji pojazdu. Ponadto na czas okresie, na jaki będą opłacone. Dlaczego wprowadza się nowe opłaty?

dodatkowe oplaty ciezarowka transport uk
Freepik

Kara za zanieczyszczanie środowiska

Obowiązek z uiszczaniem dodatkowych opłat ma związek z zanieczyszczaniem środowiska przez pojazdy powyżej 12 ton. Za tego typu samochody i pojazdy przyjdzie zapłacić nawet 53 zł dziennie (10 funtów) albo 5300 zł    (100 funtów) rocznie.

W związku z tym, że opłaty mają związek z ekologią to na niższe stawki mogą liczyć pojazdy, mniej zanieczyszczające środowisko. Te, które spełniają normy emisji Euro 6, mają prawo do 10% zniżki od opłaty HGV. Możliwe, że przed datą obowiązywania nowych opłat stawki jeszcze się zmienią. To dlatego, że brytyjski rząd negocjuje je z branżą transportową, od początku 2022 r.

Obecnie pojazdy z normą emisji Euro 4 i starsze, wprowadzone między styczniem 2011 a wrześniem 2015 zapłacą o 20% więcej, niż nowsze i czystsze. Masa pojazdy służy Brytyjczykom, jako orientacyjny wskaźnik zastępczy dla emisji dwutlenku węgla.

Obowiązkowe opłaty dla pojazdów spoza Wielkiej Brytanii można opłacać zaliczkowo rejestrując je tutaj za pomocą wcześniej utworzonego konta.

NIE PRZEGAP

Ta obowiązkowa dla kierowców opłata wkrótce wzrośnie. Kary dla zapominalskich również – mandat 1120 zł i ponad 7000 zł ekstra

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News