Nowe dopłaty dla Polaków jeszcze w kwietniu. Blisko 60 000 zł bez konieczności zwrotu

Nowe dopłaty dla Polaków jeszcze w kwietniu. Blisko 60 000 zł bez konieczności zwrotu

dopłaty do pomp ciepla prad 5,0

Podaj dalej

Polacy z niecierpliwością czekają na kolejne dopłaty, które cieszyły się ostatnio dużą popularnością. Nabory wniosków w kolejnej turze popularnego rządowego programu mają nie mieć terminu końcowego. Szczegóły dotyczące składania wniosków mają być znane już w połowie kwietnia. Wiadomo, że zakres dofinansowania i kwoty będą wyższe niż dotychczas.

Maksymalne kwoty dopłaty nawet do 60 000 zł

Trwają przygotowania do kolejnej tury rządowego program, który pozwoli Polakom uzyskać dopłaty do inwestycji w domach. Nabór wniosków w programie Mój Prąd 5.0 pozwoli im sfinansować nie tylko fotowoltaikę, ale także pompy ciepła, magazyny energii i kolektory słoneczne w domach.

„Rozszerzamy program Mój Prąd o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej”zapowiadała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Szczegóły zasad udzielania dofinansowania w kolejnej edycji program Mój Prąd 5.0 nie są jeszcze znane. Wiadomo już, że maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 58 000 złotych.

dopłaty na prad w kwietniu
www.gov.pl

Ile można dostać na pompę ciepła i fotowoltaikę?

Zakup popularnych obecnie pomp ciepła można będzie sfinansować w kolejnej edycji program Mój Prąd 5.0. Wysokość dofinansowania ma być taka, jak w ta z programu Czyste Powietrze. To oznacza, że w zależności od rodzaju urządzenia dopłaty wyniosą odpowiednio:

Max 4 400 zł – do pomp ciepła powietrze-powietrze
Do 12,600 zł – do pomp powietrze-woda bez podwyższonej efektywności,
Max 19 400 zł – na pompy powietrze-woda o podwyższonej efektywności –
28 000 zł- do pomp gruntowych
3500 zł – dopłaty do kolektorów słonecznych.

W przypadku inwestycji w fotowoltaikę w ramach program Mój Prąd 5.0 kwoty dopłaty wyglądają następująco:

max 6000 zł – wg propozycji NFOŚiGW wyniosą dopłaty na same panele fotowoltaiczne,
do 7000 zł- dopłaty na panele fotowoltaiczne wraz z komponentami,
16 000 zł maksymalnie na panele fotowoltaiczne i magazyn energii – magazyn ciepła – do 5 tys. zł,
3000 zł maksymalnie – na system zarządzania energią.

Kto załapie się na rządowe dopłaty?

Rządowy program skierowano do Polaków chcących zamontować instalację PV na dachu budynku jednorodzinnego (wolnym od azbestu), by zaspokoić własne potrzeby energetyczne. Prawdopodobnie tak, jak w poprzedniej edycji programu dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0 nadal będzie zależne od korzystania z net-billingu.

To oznacza, że na dopłaty mogą liczyć jedynie te osoby, które zamontowały system PV po 1 kwietnia 2022 r. albo te, które zdecydują się na przejście z systemu opustów na net-billing. Ponadto,  takie dopłaty Polacy dostaną niezależnie od tego, z jakiego źródła ciepła korzystają. Czyli zarówno ci, którzy wykorzystują węgiel czy pellet, jak i ci, którzy korzystają z ciepła systemowego.

NIE PRZEGAP

Polacy już nie czekają na tani węgiel. Tłumnie ruszyli po nowe dopłaty do domów i garaży

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News