Nowe dopłaty dla mieszkańców bloków wystartowały. Wniosków jest więcej, niż się spodziewano

Nowe dopłaty dla mieszkańców bloków wystartowały. Wniosków jest więcej, niż się spodziewano

nowe dopłaty pieniądze bloki

Podaj dalej

Węgiel to paliwo, które w perspektywie staje się nieopłacalne i nie tanie, stąd spore zainteresowanie padło na dopłaty do alternatywnych rozwiązań na ogrzewanie i energię. Od lutego Polacy mogą starać się o kolejne, nowe, które wprowadzono z myślą o tych, którzy mieszkają w blokach.

W zaledwie 25 dni wpłynęło ponad 200 wniosków o dopłaty

Różnego rodzaju dopłaty na bardziej przyjazne środowisku ogrzewanie do tej pory oferowano mieszkańcom domów. Teraz skorzystają z nich także mieszkańcy bloków i kamienic. Taka możliwość pojawiła się 1 lutego 2023 t. i obejmuje dofinansowanie m.in. do fotowoltaiki na balkonach. Dofinansowanie na czystą energię i ciepło pochodzi z grantu, przyznanego w ramach rozszerzenia istniejącego program TERMO.

Grant OZE pozwala m.in. uzyskać finansowanie na zakup, budowę, montaż lub modernizację instalacji fotowoltaicznej. Wnioski o jego uzyskanie mogą składać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych tj. wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, gminy itd.
Beneficjentami są jednak ostatecznie mieszkańcy budynków, to oni  zyskają  dofinansowanie. O jakich kwotach mowa?

doplaty w blokach fotowoltaika freepik
Freepik

Limit bez kwoty maksymalnej, a budżet programu TERMO to blisko 190 000 000 zł

Jak informuje w swojej publikacji bgk.pl, grant OZE to wsparcie w wysokości 50% kosztów (bez VAT). Dotyczy zakupu, montażu, budowy lub modernizacji instalacji OZE. Górnego limitu wsparcia nie określono.

Program ma zachęcić do zwiększania efektywności energetycznej w mieszkaniach. W efekcie inwestycji pojawią się nowe zasady rozliczania energii produkowanej z OZE. Przepisy w tej sprawie są obecnie w fazie ustalania.

Wniosek o przyznanie grantu OZE można składać w BGK do 30 czerwca 2026 r. Od początku lutego, jak informuje Minister Rozwoju i Technologii wpłynęło 205 takich wniosków.

NIE PRZEGAP

Nowe dopłaty dla mieszkających w blokach. Kto jeszcze i od kiedy zaoszczędzi na wydatkach?

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News