Nowe dopłaty dla mieszkających w blokach. Kto jeszcze i od kiedy zaoszczędzi na wydatkach?

Nowe dopłaty dla mieszkających w blokach. Kto jeszcze i od kiedy zaoszczędzi na wydatkach?

dopłaty dodatek na ciepło w blokach

Podaj dalej

Jest szansa, że rachunki za ogrzewanie będą mniejsze niż dotychczas. Dopłaty za ciepło idą do poprawki. Wiadomo już kto i od kiedy może liczyć na większe wsparcie od rządu.

Ciepło w blokach miało być tańsze, a tymczasem mocno podrożało

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, w związku z sytuacją na rynku paliw, idzie do zmiany. To dlatego, że nie chroniła jej adresatów wystarczająco dobrze przed drożyzną.

Dotychczasowy mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, nie zatrzymał fali podwyżek ciepła w blokach na poziomie 40%. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach podwyżki za ciepło w wyniosły nawet 400%. Co oznacza, że rządowe dopłaty w postaci rekompensat w praktyce się nie sprawdziły.

Z wysokimi cenami zmagają się także inni „wrażliwi odbiorcy ciepła” tj. szpitale, czy przedszkola i żłobki. Rząd szykuje więc nowe rozwiązania, które mają powstrzymać drożyznę ciepła.

dopłaty ciepło kaloryfer
Pixabay

Nowe dopłaty od 1 lutego do 31 grudnia 2023

O tym, że będą nowe, skuteczniejsze dopłaty do ogrzewania dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, stanowi wykaz prac legislacyjnych z 16 stycznia br.
Wynika z niego, że rząd szykuje rozwiązania, które lepiej ochronią m.in. mieszkańców bloków, którzy przez skokowe podwyżki cen surowców energetycznych płacą więcej, niż zakładano.

Projektowana nowelizacja przepisów ma obowiązywać od 1 lutego do 31 grudnia 2023 br. Jak czytamy w publikacji Business Insider, zapewni wsparcie dla gospodarstw domowych oraz podmiotów użyteczności publicznej. Mechanizm polega na pokryciu części należności odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych wynikających ze wzrostu kosztów ogrzewania przez wyrównanie. Tak, aby ograniczyć wzrost opłat za ciepło do pewnego poziomu.

Co ważne przepisy obejmą okres od 1 października 2022 r. Środki na dopłaty do ciepła w blokach i dla odbiorców wrażliwych wzrosną. Projekt ustawy zakłada, że rząd przeznaczy na ten cel 4,5 miliarda złotych.

Dodano, że nowe przepisy obejmą też przypadki stosowania cen wyższych od maksymalnej w okresie od 1 października 2022 r.

NIE PRZEGAP

Kierowcy mają to w domu, telefonie i samochodzie. Wystarczy jeden dokument i mogą sporo zyskać- nawet ponad 3000 zł

Od 31 stycznia nowe dopłaty dla Polaków. Na energię można dostać nawet 150 000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News