Nowa promocja dla kierowców. Zezłomuj auto z silnikiem spalinowym i wymień na nowe elektryczne

Nowa promocja dla kierowców. Zezłomuj auto z silnikiem spalinowym i wymień na nowe elektryczne

program dla kierowców redukcja spalania paliwa

Podaj dalej

Zakup nowego samochodu z napędem elektrycznym to dla kierowców wciąż za duży wydatek. Dlatego wielu z nich wciąż stawia na używane samochody z silnikiem diesla lub benzynowym. Rządzący zaś nie ustają w działaniach umożliwiających szybszą przesiadkę na bezemisyjne samochody. W tym celu powstał program „złomuj i wymieniaj”, który może być świetną opcją w czasach gdy ceny paliw nie zachęcają do tankowania.

Program „złomuj i wymieniaj” to nowa opcja dla kierowców na zakup elektryka

W Europie nie brakuje promocji dla kierowców, które pozwalają im na zamianę auta na elektryczne. Nie stanowią one jednak wystarczającej zachęty, bo elektryki wciąż są za drogie. Dlatego wzorem Nowej Zelandii w Wielkiej Brytanii powstaje nowy program dla kierowców- „złomuj i wymieniaj”.

Zakłada on przyspieszenie przesiadki na samochody elektryczne bądź hybrydy oferując kierowcom pieniądze za zezłomowanie tych z napędem spalinowym. Takie działanie może być dobrą opcją dla tych, którzy wciąż się wahają nad zamianą ze względów finansowych.

Program SCRAPPAGE może w przyszłości objąć całą Wielką Brytanię, aby przyspieszyć jej przejście na samochody elektryczne. Działania podjęte w Nowej Zelandii, są dla rządzących wzorem do naśladowania.

Rząd Nowej Zelandii planuje wydać 569 milionów NZ (1 600 443 147,74 złotych) na program próbnych samochodów elektrycznych. W ramach większego planu znajdują się również dotacje dla firm na redukcję emisji. Ponadto planuje się przejście na całkowicie ekologiczną flotę autobusów do 2035 r.

samochód na prąd zamiast paliwa dla kierowców
fot. M.Hajduk

Program to ogromna „marchewka” dla właścicieli spalinowców

Dostosowanie programu „złomuj i wymieniaj” do brytyjskich realiów jest kwestią czasu. To dlatego, że ma znacznie więcej zalet niż obowiązujące zachęty dla kierowców. Dodatkowo na korzyść rządzących działa fakt, że tankowanie spalinowców jest koszmarnie drogie.

„To jest ogromna marchewka dla kierowców, którzy chcą obniżyć koszty i emisje dwutlenku węgla, zamiast zmuszać ich do przechodzenia pojazdów elektrycznych przez rządowe „kije”, takie jak Strefy Czystego Powietrza (chociaż one są również bardzo ważne)- powiedział Matthew Walters, dyrektor ds. usług doradczych LeasePlan UK

Takie programy niewątpliwie stanowią dobrą opcję dla mniej zarabiających kierowców, którzy mogą przejść na elektryki, korzystając z obniżki kosztów na zakup. To oni chętniej dziś wymieniają swoje samochody na nieco tańsze spalinowe.

Plan w Nowej Zelandii stworzono z myślą o rodzinach z niższymi dochodami, które mogą zastąpić starsze, spalinowe samochody nowymi hybrydowymi lub elektrycznymi. W Wielkiej Brytanii taki program może osiągnąć sukces.

Systemy złomowania w Wielkiej Brytanii były bardzo udane w przeszłości i mogą być opcją również dla rządu Wielkiej Brytanii– powiedział Mike Coulton, konsultant ds. pojazdów elektrycznych w VW Financial Services UK , cytowany przez Expres.uk.

W przyszłości należy się spodziewać, że programy pozwalające urzeczywistnić zakup elektryka rodzinom o niskich dochodach będą obowiązywać we wszystkich krajach Europy. To właśnie ta grupa kierowców ma problem z zakupem elektryka, a mogłaby zaoszczędzić wiele na eksploatacji. Nie mówiąc już o dodatkowych korzyściach, jakie niesie dla środowiska.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News