Nowa obowiązkowa naklejka w samochodzie. Pod groźbą mandatu oszukani kierowcy tracą pięciocyfrowe kwoty

Nowa obowiązkowa naklejka w samochodzie. Pod groźbą mandatu oszukani kierowcy tracą pięciocyfrowe kwoty

oszustwo na naklejke pod grozba mandatu

Podaj dalej

Kierowcy samochodów spalinowych powoli oswajają się z nową rzeczywistością, która pod groźbą mandatu nakłada na nich nowe opłaty za korzystanie z samochodu. To za sprawą stref czystego powietrza, jakie już funkcjonują lub właśnie powstają. Wymogiem staje się także nowe oznakowanie samochodu w postaci naklejek. Kupno i montaż ich na szybie jest obowiązkowe.

Oszuści mają nowy sposób na łatwy zarobek- pod groźbą mandatu kradną dane bankowe

Wjazd do nowo powstających stref czystego powietrza wymaga pod groźbą mandatu opłat i specjalnych naklejek, na przedniej szybie samochodu. W wielu miejscach takie już obowiązują. Obowiązek posiadania nowych naklejek stał się idealną metodą dla oszustów na zdobycie danych bankowych kierowców.

We Francji ofiarą fałszywych stron, e-maili i oszukańczych SMS-ów, zachęcających do zakupu naklejki na samochód pod groźbą mandatu, padło około 60 osób. Kierowcy w sumie stracili ponad 47 000 zł. Tyle w sumie kosztowała ich wiadomość informująca, że ​​nie mają obowiązkowej naklejki Crit’Air na przedniej szybie. Wygląda na to, że proceder dopiero nabiera tempa. To dlatego, że ofiar w stosunku do poprzedniego roku jest dwa razy więcej.

wyludzenie pod grozbą mandatu jpg
Twitter

Francuski rząd apeluje do kierowców

W związku z tym, że machina wyłudzeń pieniędzy od kierowców metodą „na naklejkę” w samochodzie nabiera tempa, francuski rząd zwrócił się z apelem do kierowców. Przypomina w nim, że tylko jedna witryna pozwala na jej zakup. Wszelkie wiadomości sugerujące konieczność wniesienia opłaty pod groźbą mandatu są oszustwem.

„Czy otrzymałeś wiadomość (e-mail lub sms), aby zamówić naklejkę Crit’Air? Ta wiadomość zachęca do skorzystania z łącza do oficjalnej strony, na której zostaniesz poproszony o podanie danych osobowych i danych karty kredytowej. Ostrzegamy! To próba phishingu”.

Wiadomości, o których mowa, pojawiały się już w listopadzie zeszłego roku. Kierowcy otrzymywali e-mail lub sms, że nie posiadają obowiązkowej naklejki Crit’Air. Jednak policyjne dane wskazują, że skala oszustwa nabiera tempa wprost proporcjonalnie do uruchamiania stref czystego powietrza. Oszuści tworzą już nawet strony internetowe pod każdym względem podobne do strony rządowej. Tyle tylko, że rząd  oferuje naklejkę za jedyne 15 zł plus koszty przesyłki. Ponadto nie pozbawia kierowców zawartości konta.

Przypominamy, że naklejki są obowiązkowe także dla kierowców spoza Francji, gdy chcą wjechać własnym samochodem do jednej ze stref. Naklejki, o jakich mowa powinni kupować  jedynie na stronie pod adresem www. certificat-air.gouv.fr.

NIE PRZEGAP

Niedawno kierowcy płacili za to 500 zł. Teraz mandat wzrósł sześciokrotnie, a niektórzy nadal o tym nie wiedzą

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News