Niskie ciśnienie w oponach? Zdziwisz się ile dopłacasz na paliwo

Niskie ciśnienie w oponach? Zdziwisz się ile dopłacasz na paliwo

cisnienie w oponach kontra wydatki na paliwo

Podaj dalej

Niskie ciśnienie w oponach wbrew pozorom ma duże znaczenie i przedkłada się na większe zużycie paliwa. Ma to związek z oporami toczenia, które powoduje odkształcanie się opony przy styku z nawierzchnią. Jak wiele pieniędzy tracisz na tankowanie paliwa, jeśli nie dbasz o ten parametr opony?

Niskie ciśnienie w oponach to spore wydatki na paliwo

Eksploatacja samochodu ma duży wpływ na to, jak często tankujemy paliwo. Stopień napompowania opon nie tylko pogarsza trakcję i wpływa na zużycie bieżnika, ale generuje dodatkowe wydatki.
Niskie ciśnienie powietrza w oponach to ważny czynnik, który ma potężnie znaczenie. Wpływa m.in. na to, jak zachowuje się samochód na drodze. Zła trakcja może zagrażać bezpieczeństwu podróżujących

Ponadto ciśnienie wpływa też spalanie w związku z tym, że odkształcająca się guma to większy opór toczenia. Co za tym idzie większa energia. Opona z niewystarczającą ilością powietrza mocno się nagrzewa, a spalanie w aucie rośnie.

Jak się okazuje, opory toczenia rosną „wykładniczo”, czyli im większe braki ciśnienia, tym większa ilość energii, która jest tracona. Testy przeprowadzone przez firmy oponiarskie ujawniły, że ciśnienie niższe o 1 bar to aż o 30% większe opory toczenia. To oznacza  5% wzrost zużycia paliwa.

cisnienie w oponach kontra wydatki na paliwo
foto Freepic jcomp

Niskie ciśnienie w oponach, a spalanie, czyli o ile jest droższa eksploatacja?

Przyjmując, że za nowy komplet opon musimy zapłacić 1200 zł, skrócenie czasu jego przydatności do użycia o jedną trzecią przez niskie ciśnienie, oznacza dodatkowy wydatek na poziomie 400 zł.
Biorąc od uwagę, że niskie ciśnienie w oponach zwiększa spalanie, tu pojawia się dodatkowy koszt.

Niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego – GTU wskazuje, że zmniejszenie ciśnienia o 0,6 bara winduje apetyt silnika na paliwo o jakieś 4%. Przyjmując, że samochód spala średnio 9 litrów paliwa i pokonuje dystans 15 tys. km. rocznie, niskie ciśnienie w oponach oznacza dopłatę w wys. ponad 300 zł rocznie.

cisnienie w oponach a paliwo
foto Freepic jcomp

Regularnie sprawdzaj i dbaj o ciśnienie w oponach

Fakt, że niskie ciśnienie w oponach generuje dodatkowe zapotrzebowanie na paliwo, powinien stanowić zachętę, by dbać o ten parametr.

Nie jest tot trudne, a pozwala zaoszczędzić na wydatkach. Wystarczy wybrać się na stację paliw i skorzystać z kompresora, który jest bardzo prosty w obsłudze. Gdzie znaleźć informacje o optymalnym ciśnieniu opon dla twojego samochodu?

Kierowca znajdzie na specjalnej wlepce, która pojawia znajduje sie na jednym ze słupków w okolicy drzwi kierowcy. W niektórych samochodach znajdziesz ja na osłonie wlewu paliwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News