Nie tylko węgiel- ekogroszku i peletu też nie ma. Premier mówi kiedy będą i co z dopłatami

Nie tylko węgiel- ekogroszku i peletu też nie ma. Premier mówi kiedy będą i co z dopłatami

węgiel ekogroszek pelet z dopłatami

Podaj dalej

Węgiel jest drogi i ciężko go dostać. Podobna sytuacja występuje w przypadku ekogroszku i peletu. Polacy nie wiedzą, kiedy będzie dostępny i czy dostaną go nowej niższej cenie jak węgiel. Wątpliwości w tej sprawie usiłował rozwiać premier.

Ekogroszek i pelet jak węgiel- dużo droższe i nie ma

W Polsce brakuje ekogroszku i peletu, a to niemniej popularne niż węgiel surowce do ogrzewania domów. Sytuacje na rodzimym rynku ratuje ekogroszek importowany, ale nie wiadomo kiedy się pojawi i czy Polacy mogą liczyć na dopłaty. Te pytania zadali premierowi mieszkańcy Rypina. Oto jaką odpowiedź dostali:

Postaramy się kupić ekogroszek i pelet w większych ilościach, bo to jest dzisiejszy problem na rynku. Brakuje węgla, bo Europa wprowadziła embargo na węgiel rosyjski. Brakuje ekogroszku, brakuje peletu. Powołaliśmy specjalny zespół, aby kupować węgiel, kupować ekogroszek, kupować pelet, aby był dostępny dla ludzi po cenie przystępniejszej. Dzisiaj koncentrujemy się na kanałach dystrybucji. To będzie nasze zobowiązanie na sezon jesienno-zimowy, że będziemy się starali dostarczyć do polskich domów tańszy węgiel. To wielki problem, zdaję sobie z tego sprawę — powiedział cytowany przez Business Insider.

wegiel, pelet, ekogroszek do domu
Pixabay

Ustawa nie określa jasno, czy ekogroszek będzie z dopłatami

Nowa ustawa o paliwach do domu przewiduje, że maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego Polakom, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym wyniesie nie więcej niż 996,60 zł. Obowiązuje jednak limit 3-tonowy na gospodarstwo, a rekompensata wyniesie 1073,13 gr brutto za jedną tonę.

Według nowych przepisów dopłatami objęto węgiel kamienny, brykiel i pelet- zawierające 85% węgla kamiennego. O ekogroszku nie ma ani słowa, stąd istniała potrzeba potwierdzenia z ust premiera, czy też będzie tańszy w zakupie. Sprzedawcy mają te same wątpliwości, co ich klienci. Niektórzy twierdzą, że dopłaty nie dotyczą ekogroszku.

Nas to nie obowiązuje, nie mamy ekogroszku w kwocie 2000 zł, a po 3300 zł za tonę– mówi jeden ze sprzedawców w wypowiedzi dla Money.pl

Ponadto w ustawie nie określono dopłat na ekogroszek importowany, więc nie tylko cena jest tu problemem. Luki są we wszystkim, a zwłaszcza w informacjach. W takiej sytuacji, gdy węgiel będzie, ale tylko drogi, tak jak ekogroszek i pelet, Polakom przyjdzie palić wszystkim, co popadnie.

Ustawa o dopłatach czeka obecnie na podpis prezydenta.

Tani węgiel w nowej cenie, a co z ekogroszkiem? Polacy nie są pewni, czy kupią go ze zniżką

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News