Nie tylko drogi węgiel. Polacy zapłacą rekordowo dużo za domy, garaże i mieszkania

Nie tylko drogi węgiel. Polacy zapłacą rekordowo dużo za domy, garaże i mieszkania

nie tylko węgiel, droższy garaż i dom

Podaj dalej

Najbliższy sezon grzewczy będzie drastycznie drogi przez deficytowy drogi węgiel i gaz. Prawdziwa drożyzna nie ominie Polaków nawet w przyszłym roku, kiedy przyjedzie im płacić za dom, garaż czy mieszkanie. Co jeszcze rekordowo zdrożeje?

Nie tylko węgiel- podatki najdroższe od lat

Nie tylko końcówka roku upłynie Polakom pod hasłem drożyzny ze względu na drogi węgiel, gaz i wzrost cen energii elektrycznej. Za rogiem już czai się podwyżka podatków, jakie dziś płacą za nieruchomości, transport czy miejsce na targu. Co jeszcze będzie droższe?

Na drożyznę muszą się szykować właściciele mieszkań, garaży i domów. Podatek od nieruchomości już wiadomo, że wzrośnie i tak jak ceny w sklepach pożre portfele Polaków.

Wszystko dlatego, że Ustawa o opłatach lokalnych przewiduje, że stawki powyższych opłat są waloryzowane na podstawie średniego wzrostu cen w pierwszym półroczu. Ten wskaźnik jest już znany- wyniósł on aż 11,8%. Mówiąc prościej, ceny były wyższe średnio o 11,8% niż rok temu o tej samej porze.

To oznacza, że nie da się uniknąć wyższych stawek opłat za nieruchomości. Problem ten dotknie wszystkich Polaków. Jak pisze Business Insider, w 2022 r. maksymalne stawki wynosiły 89 gr za m kw. mieszkania oraz 1 zł 7 gr za m kw. gruntu. W przypadku przedsiębiorców stawka za m kw. lokalu to już 25 zł 74 gr. Pozostałe lokale np. garaż lub miejsce postojowe są objęte stawką 8 zł 68 gr za metr. Powyższe stawki podaje się w ujęciu rocznym. O ile więcej zapłacą Polacy w przyszłym roku?

Według publikacji BI, od 2023 r. stawki za mieszkanie skoczą do 1 zł, a za grunt — do 1 zł 20 gr. Właściciele garaży obejmie stawka 9 zł 70 gr. To w praktyce oznacza, że posiadacz 60-metrowego mieszkania z 20-metrowym garażem zapłaci łącznie 254 zł. Do tej pory podatek od nieruchomości był tańszy o 27 zł.

Jeszcze więcej zapłacą przedsiębiorcy. W ich przypadku maksymalna stawka wzrośnie do 28,78 zł. To maksymalne stawki, na jakie mogą sobie pozwolić władze miast i zwykle z nich korzystają.

podatek wegiel gaz dom garaż
Pixabay

Nie tylko podatek od nieruchomości wzrośnie

Z podwyżkami podatków muszą się liczyć Polacy handlujący na targowiskach, turyści w uzdrowiskach oraz posiadacze psów.

Ci, którzy utrzymują się z handlu na targowiskach, jeśli wnoszą opłatę targową, muszą się liczyć z jej wzrostem. Wszyscy kupujący na targach zaś zapłacą przez to więcej za towar.

Chętni na wycieczki po Polsce, zapłacą za nie więcej, bo wzrośnie tzw. opłata klimatyczna, jaka jest pobierana w niektórych miejscowościach.

Posiadacze psów też muszą szykować portfel na większy podatek od czworonogów. Tam, gdzie obowiązuje bowiem podatek, wyniesie on od stycznia więcej o niespełna 12%, jak pisze Business Insider.

Polacy mają nowy świetny sposób na deficyty drogiego węgla. Inwestują w to nowe ogrzewanie i obniżają koszty prawie do zera

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News