Nie ma drugiej tak dobrej propozycji. Nowe dopłaty od lutego to aż 150 000 zł - nie trzeba ich wcale zwracać

Nie ma drugiej tak dobrej propozycji. Nowe dopłaty od lutego to aż 150 000 zł - nie trzeba ich wcale zwracać

dopłaty luty 2023

Podaj dalej

W związku z kryzysem podstawowego paliwa do ogrzewania domów, jakim jest węgiel, pojawiają się nowe opcje dopłaty na tanie ciepło do domu. Inwestycje nie są tanie w związku z tym oferuje się szereg dopłat. Ostatnia, jaka jest dostępna od lutego, jest bardzo atrakcyjna.

Dopłaty na tanie ciepło do domu nie trzeba zwracać

Polacy mogli podreperować nadwyrężone budżety domowe szeregiem dodatków i dopłat na paliwa niezbędne do ogrzewania domów. Zakupili taniej węgiel i mniej wydają na gaz i energię elektryczną do domów. To jednak może nie rozwiązać w przyszłości ich problemów z rosnącymi rachunkami.

Stąd pojawiła się potrzeba wprowadzenia na rynek programów, które pozwolą w przyszłości odejść od węgla i mniej wydawać na ogrzewanie i elektryczność. Gospodarstwa domowe mogą już korzystać z dopłat w ramach programu Mój prąd, gdzie inwestycje mogą być dofinansowane kwotą do 23 000 zł.

Jest także program Moje ciepło, gdzie maksymalne dofinansowanie wynosi 21 000 zł. Oprócz tego, że oba programy można łączyć, spora grupa Polaków zyskała nową możliwość na dofinansowanie ciepła w domach. Wnioski można składać i uzyskać nawet 150 000 zł bezpłatnego dofinansowania.

doplaty rolnik
Pixabay

Wsparcie na zakup pomp ciepła i fotowoltaiki także dla właścicieli gospodarstw rolnych

Od 31 stycznia br. możliwość uzyskania sporej dopłaty na pompy ciepła i fotowoltaikę dostali także rolnicy. Środki na dofinansowanie modernizacji swoich gospodarstw zyskają w ramach dopłat do tzw. zielonej energii. Maksymalna kwota dopłaty, której nie trzeba zwracać to aż 150 000 zł.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale dotacja może wynieść nawet 60% inwestycji. Na takie dofinansowanie mogą liczyć młodzi rolnicy. W przypadku pozostałych dopłaty sięgają 50% kosztów kwalifikowanych. Kto zapłaci za koszty utylizacji instalacji fotowoltaicznej, gdy ta się zużyje? Wniosek na ich uzyskanie jest prostszy niż zwykły wniosek na modernizację gospodarstw rolnych.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił, na spotkaniu z rolnikami, że obowiązek utylizacji będzie spoczywał na właścicielu, ale nie wykluczył możliwości wprowadzenia rządowych dopłat. Takie już były, gdy przyszło usunąć szkodliwe dla zdrowia pokrycia dachowe z azbestu.

Jak informował rolników osobiście wicepremier Kowalczyk, ostateczny termin realizacji przedsięwzięcia upływa z dniem 30 czerwca 2025 r. Wnioski o dopłaty na ciepło i energię finansowane z budżetu państwa można składać do 1 marca br. Forma elektroniczna nie jest wymagana i można to zrobić nawet osobiście w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub pocztą.

NIE PRZEGAP

Od 1 lutego zupełnie nowe dotacje. Korzystający z węgla do ogrzewania dostaną nawet 200 000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News