Nawet blisko 4000 zł. Tyle wyniosą dopłaty dla posiadających kaloryfery w mieszkaniach i garażach w blokach

Nawet blisko 4000 zł. Tyle wyniosą dopłaty dla posiadających kaloryfery w mieszkaniach i garażach w blokach

Nawet blisko 4000 zł. Tyle wyniosą dopłaty dla posiadających kaloryfery w mieszkaniach i garażach w blokach

Podaj dalej

Piątkowe prace w Sejmie dotyczyły m.in. dopłaty do ciepła, która obejmie Polaków mieszkających w blokach. To dlatego między innymi, że podwyżki cen surowców energetycznych obejmują wszystkich użytkowników ciepła. Jakiego rzędu kwoty przewidziano dla posiadaczy mieszkań i garaży w blokach podała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Dopłaty do centralnego ogrzewania od 1110 zł do 3900 zł

W piątkowej wypowiedzi na antenie Polskiego Radia, minister klimatu i środowiska  wyjaśniła, na jakie dopłaty mogą liczyć mieszkańcy bloków.  Ponadto wyjaśniła, na jakiej zasadzie ma działać wsparcie dla użytkowników centralnego ogrzewania.

„Będzie to oznaczało wsparcie w taryfie od 1 100 zł nawet do 3 900 zł dla każdego odbiorcy w cieple systemowym. Czyli dla tych, którzy mieszkają w małych, dużych blokach, w dużych miastach, średnich miastach, wszyscy, którzy nie są sami dla siebie dostawcą ciepła, a ciepło mają z ciepłowni”.

To znaczy, że rządzący w ten sposób blokują „podwyżki na poziomie surowca, na poziomie 60%”. W rezultacie odbiorca końcowy zapłaci więcej o maksymalnie 40%.

cd. tekstu pod grafiką

Tani węgiel za jedyne 1400 zł za tonę. Oto gdzie bez żadnych problemów Polacy go kupują

Polacy w blokach dostaną rachunki pomniejszone o dopłatę

Rachunek za ciepło w blokach, jak wyjaśniła Anna Moskwa, trafi do zamieszkujących w blokach w kwocie pomniejszonej o dopłaty rządowe. Innymi słowy, wszystkich formalności dokona ciepłownia i Urząd Regulacji Energetyki.

„Odbiorca końcowy, jeżeli mieszka w bloku i korzysta z ciepła systemowego, będzie miał rachunek obniżony, a spółdzielnia i odpowiednio ciepłownia ten cały system rekompensat i dopłat zapewni”

Kiedy zacznie obowiązywać wsparcie dla Polaków mieszkających w blokach? Jak wskazała Anna Moskwa, dopłaty zaczną obowiązywać „zaraz po wejściu ustawy”.

„Oznacza to, że bezpośrednio po zakończeniu obrad Senatu i podpisaniu przez pana Prezydenta RP, mieszkańcy będą mogli otrzymać ten dodatek, a ciepłownie będą występowały o rekompensaty”.

W rezultacie ciepłownie są zobowiązane do uwzględnienia rekompensat w rachunkach odbiorców. Co, jak czytamy w cytowanej na łamach portalu Infor wypowiedzi minister „oznacza, że nie ma możliwości niezłożenia takiego wniosku do urzędu regulacji”. „To jest 6,5 mln gospodarstw domowych” – podkreśliła.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News