Nawet 9000 zł jednorazowej dopłaty. Tyle można stracić przez jeden ważny dokument

Nawet 9000 zł jednorazowej dopłaty. Tyle można stracić przez jeden ważny dokument

Polacy z szansą na dopłaty na paliwa dla domu

Podaj dalej

Każda z polskich rodzin może się starać o różnego rodzaju dopłaty na zimę do domu. Środki pieniężne przyznane ustawowo mają posłużyć obniżeniu rachunków na ogrzewanie. W zależności od rodzaju paliwa do ogrzewania wysokość dopłat jest różna. Niektórzy mogą zyskać nawet 9000 zł, o ile złożą odpowiedni dokument. Termin na jego złożenie upływa w środę.

Kto może liczyć na dopłaty na ogrzewanie w kwocie 9000 zł?

Rządzący od 17 sierpnia br. umożliwili Polakom uzyskanie dopłaty na ogrzewanie domów węglem ze względu na rosnące ceny surowca i problem z zakupem. Obecnie za sprawą nowelizacji prawa wiele rodzin może dostać podwójny i potrójny dodatek na ogrzewanie węglem w domu.

Warunkiem uzyskania wielokrotności kwoty 3000 zł jest sytuacja, gdy pod jednym adresem zamieszkuje kilka gospodarstw domowych. Wszyscy chętni na dodatek na węgiel dodatkowo muszą spełnić warunki określone ustawowo tj. jak posiadanie:

-kotła na paliwo stałe,
-kominka,
-trzonu kuchennego,
-kozy,
-ogrzewacza powietrza,
-piecokuchni,
-kuchni węglowej,
-pieca kaflowego na paliwo stałe.

Każde z wymienionych źródeł ciepła powinno być zgłoszone i wpisane do deklaracji CEEB, ale już nie musi. Jak pisaliśmy tutaj, nie jest to już konieczne. Wystarczy, że urzędnicy stwierdzą, że wnioskujący są do tego uprawnieni. Ważne alby każde z gospodarstw starających się o dodatek posiadało własną deklarację śmieciową.

pieniądze dopłaty nowy dodatek
Pixabay

Szansa na wysoki dodatek tylko środy

Ostateczny termin na złożenie wniosku o dopłatę mija 30 listopada 2022 r., czyli już w najbliższą środę. Wnioski można składać na dwa sposoby: online i w lokalnym urzędzie gminy.

Aktualne wzory dokumentów dostępne są tutaj, jak je prawidłowo wypełnić?

Na początek należy podać informację, do kogo kierujemy wniosek, w tym przypadku będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy dla miejsca zamieszkania. W dalszej kolejności należy podać podstawowe dane tj. imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania oraz numer telefonu lub adres mailowy.

W formularzu trzeba oznaczyć jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Ważne, aby podane we wniosku źródło ciepła, było tym samym, jakie zgłoszono do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Urzędnicy to sprawdzają.

Ważne jest, by do wniosku o dopłaty dołączyć oświadczenie o członkach gospodarstwa domowego wnioskującego oraz informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe. Podpisanie oświadczenia o tym, że w formularzu podajemy informacje zgodne z prawdą, stanowią podstawę do wystawienia mandatu nawet na kilka tysięcy złotych. Stanie się tak, gdy urzędnicy stwierdzą, że tak nie jest.

NIE PRZEGAP

Kilkaset złotych- tyle można zyskać na paliwo LPG. Kluczowa jedna data- warto się pospieszyć

Od północy 28 listopada zaczną obowiązywać nowe przepisy. Niektórzy kierowcy zapłacą nawet ponad 500 zł za korzystanie z samochodu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News