Nawet 1000 zł na paliwo do końca marca. Taki dodatek kierowcy mogą dostać, jeśli złożą ten wniosek i spełnią te kryteria

Nawet 1000 zł na paliwo do końca marca. Taki dodatek kierowcy mogą dostać, jeśli złożą ten wniosek i spełnią te kryteria

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo dodatek

Podaj dalej

Każda zniżka przy dystrybutorze na paliwo jest mile widziana przez kierowców. To dlatego, że drożyzna nie odpuszcza pomimo nowo rozpoczętego roku. W efekcie kierowcom nie przybywa pieniędzy w portfelu nie tylko na tankowanie, ale i na jedzenie. To wszystko się dzieje niezależnie od tego, w jakim kraju żyją.

Pieniądze na paliwo od władz lekarstwem na drożyznę w baku samochodu

Nie po raz pierwszy w trudnej sytuacji oferuje się kierowcom dodatek na paliwo. Polacy jeszcze do niedawna korzystali z takiej formy wsparcia. To im pozwalało dotrzeć do pracy i podróżować taniej o kilka procent paliwowego podatku. Wysokie koszty utrzymania czynią tankowanie kłopotliwym wydatkiem, a nie wszyscy mogą z komunikacji publicznej korzystać. Kraje unijne, a także Wielka Brytania też starają się wspierać rodzimy transport.

Zniżka na paliwo przysługiwała w zeszłym roku także we Francji. Kierowcy mogli tankować taniej o 10 eurocentów do 31 grudnia 2022 r. Obecnie Francuzi mogą liczyć na dodatek na paliwo w wysokości 100 euro, a w zasadzie mogli. Rozporządzenie pierwotnie dodatek przyznawało na okres od stycznia 2023 do 28 lutego 2023 r. Rządzący postanowili to zmienić.

paliwo do 31 marca z dodatkiem
fot. freepik.com – TriangleProd

Dodatek na tankowanie do 31 marca 2023

Oferowany dodatek na paliwo w wysokości 100 euro otrzymuje 10 milionów najmniej zamożnych mieszkańców Francji. W związku z tym, że nie wszyscy zdążyli wypełnić specjalny formularz na stronie impots.gouv.fr, pierwotny termin ubiegania się o dodatek przedłużono.

Taka informacja pojawiła się w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym z dnia 7 marca 2023 r. To oznacza, że blisko połowa z 10. milionów gospodarstw domowych kwalifikujących się do takiego wsparcia może jeszcze ten dodatek wykorzystać. Tegoroczny dodatek paliwowy ukierunkowano na realne wsparcie najskromniej zarabiających Francuzów, którzy dojeżdżają do pracy swoim środkiem transportu na paliwo.

Muszą w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym mieścić się w ustawowych progach dochodowych. Co ważne dodatek na każdy rodzaj paliwa przysługuje każdej osobie w rodzinie, która posiada środek transportu i go używa na dojazdy do pracy. To oznacza, że można dostać nawet 200 euro na paliwo do domowych samochodów, gdy zamieszkująca razem para korzysta z samochodu.

Czy Polacy zamieszkujący we Francji mogą z dodatku na paliwo skorzystać?

Dodatkowe pieniądze na tankowanie dla osoby, która pokonuje średnio 12 000 km rocznie, oznacza to pomoc rzędu 10 eurocentów za litr w ciągu roku. To w przeliczeniu blisko 50 groszy na litrze.

Aby skorzystać dodatku na diesla lub benzynę trzeba spełnić następujące warunki:
-mieszkać we Francji metropolitalnej, Majotcie, Gwadelupie, Gujanie, Martynice lub Reunion i mieć miejsce zamieszkania we Francji do celów podatkowych w roku 2021;
-posiadać co najmniej 16 lat w dniu 31 grudnia 2021 r.;
-zadeklarować dochód za 2021 r. obejmujący nie tylko umowy o pracę, ale także zyski rolnicze lub zyski z działalności gospodarczej. Emerytur i zasiłków dla bezrobotnych do dochodów wskazanych w ustawie się nie wlicza.

Ponadto trzeba korzystać z pojazdu na paliwo na dojazdy do pracy i płacić za niego ubezpieczenie. Gdy te warunki się spełnia, trzeba wystąpić do urzędu o przyznanie dodatku na paliwo. Do 31 marca można to zrobić online lub dzwoniąc pod wskazany numer telefonu. Pozostaje jeszcze jedna opcja, czyli pojawienie się urzędem ds. Podatkowych. Tam wypełnia się formularz, wskazując nr rejestracyjny pojazdu i numer podatkowy. Następnie wypełnia się oświadczenie o korzystaniu z samochodu na dojazdy do pracy. Po tym pozostaje jedynie czekać, aż 468,28 zł według dzisiejszego kursu wpłynie na wskazane konto bankowe.

NIE PRZEGAP

Kwota dopłaty to nawet 136 000 zł, a to nie wszystko, co Polacy mogą zyskać. Od lipca kolejna propozycja

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News