Można znowu się starać o tani węgiel do domu. Kluczowa jest jedna data i nowy dokument

Można znowu się starać o tani węgiel do domu. Kluczowa jest jedna data i nowy dokument

tani węgiel PGG

Podaj dalej

Przepisy pozwalające zakupić węgiel do ogrzewania domu znacznie taniej niż na skupach, przeszły w grudniu znaczne zmiany. W związku z tym, że nie wszyscy zdążyli z zakupem, ze względu na brak dostaw przepisy nowelizowano. To pozwoliło na ponowne składanie wniosków. Kto, za ile i kiedy go dostanie?

Nowe wnioski na węgiel – jedna data jest kluczowa

Wszyscy, którzy zużywają węgiel na potrzeby ogrzewania, mogą już składać wnioski o preferencyjny zakup. W drugim tygodniu stycznia wystartowała kolejna tura, ale trzeba pamiętać, że dokumenty można składać tylko do końca lutego. Kto może skorzystać z preferencyjnego zakupu węgla?

Wnioski, tak jak poprzednio mogą składać osoby fizyczne wykorzystujące węgiel jako paliwo do ogrzewania domu. Mogą to zrobić drogą elektroniczną lub bezpośrednio w lokalnym urzędzie. Warunkiem preferencyjnych cen zakupu jest pozytywne rozpatrzenie wniosku o dodatek na węgiel.

W związku z tym dostaną go ci, którym już dodatek wypłacono lub, których wniosek pozytywnie rozpatrzono. Ponadto o taki zakup mogą się stać ci, którzy wniosku o dodatek na paliwo stałe do domu nie wypełnili, ale spełniają wymagania określone znowelizowanymi przepisami.

Weryfikacji tego, czy taki zakup jest możliwy, dokonają urzędnicy w trakcie zgłoszenia lub w drodze wpisu głównego źródła ogrzewania do ewidencji CEEB.

węgiel preferencyjny 3 tony limit nowe zasady

Ile węgla można tanio zakupić do domu?

Limit jest niezmienny i wynosi ogółem 3 tony, ale dzięki zmianom przepisów można go podzielić na 2 tury. Na każdą przypada 1,5 tony. To oznacza, że jeśli w zeszłym roku udało się taniej kupić 1,5 tony surowca, to obecnie można się starać o drugie tyle. Trzeba jednak ponownie złożyć wniosek.

Niestety, nawet jeśli w zeszłym roku nie udało się zakupu zrealizować, to przepisy pozwalają na preferencyjny zakup jedynie 1,5 tony surowca. Nie ma znaczenia nawet fakt, że kupujący ma prawo do preferencyjnego zakupu 3 ton węgla. Ile obecnie trzeba za węgiel zapłacić?

Ceny są zróżnicowane i zależne od tego, jakie obowiązują w gminie, w jakiej mieszkamy. Za węgiel nie zapłacimy więcej niż 2000 zł za tonę, ale są miejsca, gdzie oferuje się go taniej. Akceptacja wniosku w dalszej kolejności wymaga opłacenia zakupu, a wówczas kupujący pozyska informację o przewidywanej dacie dostawy.

NIE PRZEGAP

Węgiel od rządu z ważnymi zmianami! Nowe przepisy pozwalają na zupełnie inny zakup

Węgiel od ręki za 1650 zł za tonę – tak tanio dawno nie było. Gdzie taki można kupić?

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News