Mógł za to dostać wysoki mandat, a dostał ogromne odszkodowanie. Kwota 100 000 zł robi wrażenie

Mógł za to dostać wysoki mandat, a dostał ogromne odszkodowanie. Kwota 100 000 zł robi wrażenie

odszkodowanie dla kierowcy a nie mandat

Podaj dalej

Wśród niezbędnych dokumentów, jakie musi posiadać każdy kierowca, jest ważny przegląd techniczny samochodu. Jazda bez niego oznacza mandat i spore kłopoty, bo kończy się możliwość dalszego podróżowania samochodem. Policyjne kontrole jednak nadal ujawniają, że pomimo wysokich kar często dochodzi do tego procederu.

Brak ważności tego dokumentu to wysoki mandat i zakaz jazdy

Jazda bez ważnego przeglądu technicznego to jazda samochodem niedopuszczonym do ruchu publicznego. Konsekwencje takiego zachowania mogą być poważne, zwłaszcza jeśli doszłoby do wypadku.

Prawo o ruchu drogowym w Polsce przewiduje za to surowe kary. Mandat to minimum 1500 zł, a maksymalnie może wynieść 30 000 zł. Tak będzie, gdy sprawa trafi do sądu. W przypadku kolizji kierowca może mieć problem z uzyskaniem świadczeń z dodatkowego ubezpieczenia AC. Co, gdy samochód nie jest nasz i świadczymy nim pracę?

odszkodowanie dla kierowcy a nie mandat
Pixabay

Kierowca dostał wysokie odszkodowanie za straty moralne

Jak czytamy w publikacji diariodetransporte, Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Kraju Basków (TSJPV) orzekł, że kierowca ciężarówki nie zasłużył na mandat. Ponadto ma prawo uzyskać odszkodowanie za jazdę bez ważnego przeglądu technicznego pojazdu. To dlatego, że jego pracodawca powierzył mu ciężarówkę, która miała zakaz poruszania się po drogach.

W drodze postępowania sądowego musi mu wypłacić odszkodowanie za straty moralne. Do kolizji nie doszło, ale sam fakt powierzenia niesprawnego samochodu stanowi naruszenie przepisów i zagrożenie dla życia. W związku z tym jest stresujące.

W efekcie za zmuszenie pracownika do jazdy niesprawnym pojazdem zasądzono odszkodowanie w kwocie 20 491 euro, co w przeliczeniu na polską walutę wynosi blisko 100 000 zł.

„Dystans 53 kilometrów bez przeglądu technicznego – jest wystarczająco długi, aby pracownik był narażony na ryzyko z powodu wykrytych usterek”– cytuje baskijski portal, powołując się na wyrok wydany przez TSJPV.

Wysoka kara, jaką zasądzono wobec przewoźnika, ma związkek z jego wcześniejszymi nadużyciamiami w kwestii uchybień w dopuszczonym obciążeniu samochodów.

NIE PRZEGAP

Wartość w tym polu lepiej sprawdzić, zanim zrobi to policja. Nowy mandat w tym przypadku to 3000 zł

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News