Miliony pracowników z błędem w pobieraniu podatków. Niektórzy odzyskują nawet 25 000 złotych

Miliony pracowników z błędem w pobieraniu podatków. Niektórzy odzyskują nawet 25 000 złotych

niespodzianka-tysiace-nadplaconych-podatkow-do-zwrotu-jpg

Podaj dalej

Błąd w zastosowaniu przepisów może sporo kosztować, zwłaszcza jeśli chodzi o zapłatę podatków. Konsekwencje są bolesne dla podatników, którzy się pomylą, bo rodzi konieczność zwrotu pieniędzy do urzędu, a nawet dopłaty w postaci kary. W związku z tym, że nikt nieomylny nie jest, takie sytuacje zdarzają się także urzędom.

Miliony pracowników wezwano do sprawdzenia zeznań podatkowych

Jak się okazuje, z taką sytuacją może mieć do czynienia wielu Polaków zatrudnionych na umowę o pracę. W tej konkretnej sytuacji mogą mieć do czynienia z nadpłatą podatku. Na dodatek taka sytuacja może mieć miejsce przez kilka ostatnich lat. Kogo konkretnie dotyczy ten problem?

Według informacji portalu bham.pl, taka sytuacja ma miejsce w przypadku pracowników posiadających umowę o pracę w Wielkiej Brytanii i tam rozliczający się z podatków. Problem z wysokością pobieranych podatków związany jest z niewłaściwym kodem podatkowym (Tax Code). Dlatego urzędnicy wzywają wszystkich, by sprawdzili, czy przydzielono im właściwy kod podatkowy, aby uniknęli corocznych nadpłat do budżetu państwa.

Obecnie wielu pracowników w całej Wielkiej Brytanii płaci zbyt wysokie podatki. W rezultacie z powodu tak prostego błędu traci tysiące funtów. Takich przypadków są miliony. W większości mogą uzyskać zwrot tysięcy funtów nadpłaconego podatku. Jeśli by się okazało, że zły kod spowodował zbyt niskie odprowadzanie podatku, to taki pracownik będzie musiał zwrócić różnicę do HMRC. To na koniec roku podatkowego.

niespodzianka-tysiace-nadplaconych-podatkow-do-zwrotu-jpg
fot. Freepik

Niektórzy zyskują ponad 25 000 złotych zwrotu z tytułu opłacania zbyt dużych podatków

Jak czytamy w publikacji portalu, to bardzo częsty błąd, który w niektórych przypadkach doprowadził do zwrotu nadpłaconych podatków za kilka lat wstecz. Przykładem takiej sytuacji jest kobieta, która przez cztery lata na skutek błędu nadpłaciła 5000 funtów. Teraz udało jej się te pieniądze odzyskać. Skąd taka pomyłka w kodach podatkowych?

Kody podatkowe używane przez pracodawców w Wielkiej Brytanii stosuje się w celu obliczania, ile podatku należy pobrać z pensji pracownika lub z emerytury. To odpowiednia kombinacja cyfr i liter mówiąca, ile można zarobić, zanim zacznie się opłacać podatki. Czytaj także: Ponad 1000 zł za darmo tylko do 31 maja. Taki dodatek zrekompensuje wysokie rachunki za energię elektryczną

Każdy pracownik w systemie PAYE otrzymuje swój kod podatkowy, wyświetlany na payslipie. Oczywiście może on ulec zmianie, odpowiednio do sytuacji pracownika. Najczęściej używanym kodem jest 1257L, w stosunku do którego stosuje się ulgę podatkową w wysokości 12 570 funtów. To kwota określająca, ile pracownicy mogą zarobić, zanim będą musieli zapłacić podatek.

Jak sprawdzić kod i w razie nadpłaty uzyskać pieniądze z zawyżonych podatków?

Najprostszy sposób, to znalezienie swojego odcinka wypłaty (payslip). Taka informacja znajduje się także na formularzu P45. W przypadku problemów, taką informacją dysponuje także dział HR u pracodawcy.

Sprawdzić kod można także na stronie internetowej urzędu GOV.UK online. Trzeba się tam zarejestrować, by zyskać identyfikator Government Gateway ID. Jak starać się o zwrot podatku, jeśli się przepłaciło?

Opcji jest kilka, bo można dzwonić pod numer 0300 200 3300 lub skontaktować się z HMRC, w celu ustalenia szczegółów zwrotu online lub z pomocą czatu na żywo. Jeśli się okaże, że kod podatkowy jest nieprawidłowy tylko w bieżącym roku, to HMRC skontaktuje się z pracodawcą i pracownik odzyska pieniądze z podatków z najbliższą wypłatą. O taki zwrot można się starać nawet do czterech lat wstecz- czyli do roku podatkowego 2017/18.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News