Miliony polskich kierowców jeszcze o tym nie wiedzą. Premier właśnie to ogłosił – albo zapłacą, albo pójdą z torbami

Miliony polskich kierowców jeszcze o tym nie wiedzą. Premier właśnie to ogłosił – albo zapłacą, albo pójdą z torbami

brak oc kierowców

Podaj dalej

Ekstra pieniądze do pensji Polaków zgodnie z zapowiedzią premiera na pewno bardzo się przydadzą na wysoką inflację, zwłaszcza tym, którzy posiadają status kierowców, bo posiadają samochody. Jak wiadomo, za gapiostwo się płaci, a od 1 stycznia 2024 r. wyjdzie sporo więcej. Co gorsza, nie będzie to jedyna okazja, by sporo dopłacić do posiadanego samochodu.

Dane są zatrważające- setki tysięcy kierowców wydaje na to tysiące złotych

Posiadanie samochodu to nie tylko komfort podróżowania i duża swoboda w przemieszczaniu się. Za takie spore ułatwienie w codziennym życiu sporo się płaci. To dlatego, że własny pojazd to obowiązek. Wykonywania okresowych badań technicznych, opłacania podatków, czy ubezpieczenia. Z tym ostatnim jest najgorzej w Polsce.

O ile Polacy zwykle pamiętają, że muszą pilnować terminów badań technicznych i wykonywać przeglądy samochodu, to z opłatami na rzecz UFG pozostają na bakier. Dane instytucji wskazują, że skala problemu jest ogromna. Potwierdzenie widać w liczbach. W 2022 instytucja ukarała ponad 300 tys. Polaków. W każdym przypadku stracili ogromne jak na polskie zarobki pieniądze.

Co najgorsze, faktu braku opłaty nie da się uniknąć. List od UFG z nakazem zapłaty to tylko kwestia czasu. To ze względu na obowiązek zgłaszania przez ubezpieczycieli faktu zawarcia umowy na ubezpieczenie OC.

kary dla kierowców brak oc
Freepik

Ile wydadzą Polacy na kary w przyszłym roku?

Premier w tym tygodniu na konferencji prasowej zapowiedział, o ile wzrośnie najniższe wynagrodzenie od 1 stycznia 2024 r. To ważna dla kierowców informacja, bo ściśle wiąże się ze stawkami kar za brak obowiązkowego OC.

Premier potwierdził, że kwota ta wzrośnie dwukrotnie w ciągu 2024 roku. Od 1 stycznia wyniesie ona 4242 zł, co oznacza, że będzie co miesiąc ekstra do wydania 642 zł. Zapominalskich kierowców jednak czekają nowe stawki kar za brak opłaty obowiązkowego OC.

Stawki kar w zależności od okresu zwłoki w opłatach zmienią się następująco od stycznia 2024 r.:
– 1 700 zł, a nie 1 440 zł, za brak OC nie dłużej niż trzy dni,
– 4 242 zł, a nie 3 600 zł, za brak OC od czterech do 14 dni,
– 8 484 zł, a nie 7 200 zł, za brak OC dłużej niż 14 dni.
Stawki kar za brak OC od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. zaś wyniosą odpowiednio:
– 1 720 zł za przerwę od 1 do 3 dni,
– 4 300 zł za przerwę od 4 do 14 dni,
– 8 600 zł za przerwę powyżej 14 dni.

Warto wiedzieć, że są to stawki dla właścicieli samochodów osobowych. W przypadku pojazdów ciężarowych będzie maksymalnie ponad 10 000 zł. Co, gdy kierowcy zdarzy nam się taka wpadka, a nie stać go na zapłatę takich kwot?

Trzeba zwrócić się z pismem do instytucji o rozłożenie płatności na raty, lub złagodzenie kary. To ostatnie możemy uzyskać, jeśli borykamy się z :
– problemami finansowymi
– kłopotami zawodowymi,
– poważną chorobą,
– trudną sytuacją rodzinną.

Czytaj także: Koniec swobody polskich kierowców. Ci będą musieli zostawić swoje samochody w garażu, albo sprzedać

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News