Miliony Polaków zagrożone utratą 5000 zł. Nie zwlekaj! Sprawdź tę datę na kluczowym dokumencie

Miliony Polaków zagrożone utratą 5000 zł. Nie zwlekaj! Sprawdź tę datę na kluczowym dokumencie

pieniądze grzywna dla Polaków dowód osobisty

Podaj dalej

Pomimo znacznie już rozwiniętej cyfryzacji wciąż wielu Polaków obowiązuje korzystanie z wielu dokumentów w formie papierowej. Dopilnowanie dat ich ważności jest kluczowe dla uniknięcia kar, które mają nierzadko charakter nie tylko finansowy. W tym roku zagrożonych utratą kilku tysięcy złotych jest ponad 2 miliony Polaków.

Po tej dacie obowiązkowa kara na 5000 zł dla milionów Polaków

Dane z resortu cyfryzacji, jakie uzyskał Business Insider, nie pozostawiają wątpliwości, że ponad 2 mln Polaków muszą w tym roku zerknąć w kluczowy dokument, jaki posiadają. To dlatego, że w skrajnych wypadkach poza grzywną na 5000 zł grozi im nawet wizyta w sądzie i ograniczenie wolności.

To dlatego, że jeden na 19 obywateli musi w tym roku wymienić dowód osobisty, który jest najważniejszym z dokumentów, jakie posiadają. Dokładnie z danych ministerstwa wynika, że z wyrobieniem nowego dokumentu nie powinno zwlekać 2 miliony 120 tysięcy 500 Polaków.

Nowy dowód osobisty 2021
MSWiA

Jak to zrobić i ile to kosztuje?

Wyrobienie kluczowego dokumentu, jakim jest dowód osobisty, nie jest możliwe drogą elektroniczną. W tym celu należy się udać do dowolnego urzędu, gdzie można złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. To dlatego, że rejonizacja w tym przypadku nie obowiązuje.

Wizyta osobista jest konieczna ze względu na konieczność pobrania odcisku palca i złożenie przez wnioskującego wzoru podpisu, jakim się posługuje. W tym roku na pewno będą musiały to zrobić osoby urodzone w 1995 r.

Ważne jest, aby oprócz wniosku posiadały one także odpowiednie zdjęcie i dotychczasowy dowód osobisty lub paszport. W przypadku utraty ważności nowy dokument jest wydawany bezpłatnie. Wniosek o wydanie nowego dokumentu należy złożyć co najmniej 30 dni przed upływem daty jego ważności.

Aplikacja mObywatel nie jest dziś wystarczająca

Dowód osobisty jest dziś dostępny nie tylko w formie papierowej, ale i elektronicznej w rządowej aplikacji mObywatel. Niestety w codziennym życiu jest on w tej drugiej formie bezużyteczny.

To dlatego, że nie możemy oficjalnie z niego korzystać ani w bankach, ani przekraczając granice państwa, ani dla potwierdzenia tożsamości. Rządzący dopiero pracują nad tym, by plastikowa wersja nie była jedyną, z jakiej Polacy mogą oficjalnie korzystać. Projekt ustawy, która wprowadzi cyfrowy dokument, na równi z jego obecną wersją, już powstał.

Na razie nie ma takiej możliwości więc z wymianą dokumentu lepiej nie zwlekać.

NIE PRZEGAP

Od 1 lutego kierowcy muszą na to bardzo uważać. Pojawi się ważna zmiana i okazji na trzycyfrowe mandaty będzie więcej

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News