Miliony Polaków, które się na to zdecydują dostaną za darmo 8 baków paliwa. Wystarczy jedno oświadczenie

Miliony Polaków, które się na to zdecydują dostaną za darmo 8 baków paliwa. Wystarczy jedno oświadczenie

węgiel ekogroszek dodatek do węgla ceny rząd tarcza

Podaj dalej

Dostępne rozwiązania finansowe, pozwalają, by Polacy zaoszczędzili takie pieniądze, by za darmo tankowali setki litrów paliwa, czy mieli tysiące złotych na codzienne wydatki i rachunki do domu. Skorzystanie z nich wymaga jednak zwykle dochowania ważnych terminów i złożenia odpowiednich dokumentów. Warto o nich pamiętać, bo zyskać można nawet 3000 zł do domowego budżetu.

To rozwiązanie pozwoli kilku milionom Polaków na darmowe tankowanie kilku baków paliwa

Rządowe mechanizmy finansowe pozwalają zyskać dodatkowe pieniądze do domu, które mogą wydać na tankowanie drogiego paliwa, jeśli są kierowcami, albo na codzienne wydatki do domu.

Rozwiązanie to nosi miano Tarczy Solidarnościowej, a dzięki niej 8 milionów Polaków może zyskać nawet 3 000 zł na swoje potrzeby. To kwoty, jakie zaoszczędzą i wcale nie potrzebują żadnych wniosków. Wystarczy złożenie oświadczenia w terminie do 30 czerwca 2023 r. Kluczowym w tym przypadku nie jest jednak termin, a oszczędzanie na energii elektrycznej.

Rozwiązanie rządowe zakłada bowiem, że pieniądze wrócą do domowych budżetów m.in. w zależności od wielkości oszczędności na zużyciu prądu. Mówiąc prościej, rząd zamroził ceny prądu w określonych limitach, a wszystko, co muszą zrobić Polacy to oszczędzać energię elektryczną.

Najwięcej w tym przypadku zyskają posiadacze kart Dużej Rodziny. Według wyliczeń PGE po złożeniu oświadczenia może wrócić do nich nawet 3 000 zł. Wszystkim pozostałym gospodarstwom domowym rządowa Tarcza Solidarnościowa daje prawo do 2000 kWh rocznie po starych cenach i 2 000 zł oszczędności. Tyle bowiem wynosi różnica rachunku rocznego bez Tarczy i z Tarczą. Wszystko zależy od przyznanych limitów, co doskonale obrazuje poniższa grafika. Czy trzeba bać się przekroczenia limitów?

dodatkowe pieniądze na paliwa i rachunki
PGE

Ceny nie wzrosną, a oprócz tego można jeszcze dostać rabat

Polacy nie muszą się obawiać, że zużyją więcej prądu niż limit w oświadczeniu dla producenta energii. To dlatego, że rząd wprowadził maksymalne ceny za energię elektryczną. W związku z tym kar za ich przekroczenie nie będzie – ale będzie dodatkowy rabat w postaci dodatkowego 10% upustu.

Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10%. Rozliczenie nastąpi w przyszłym roku. Gdzie pobrać właściwe oświadczenie i gdzie je złożyć?

Aby skorzystać z zamrożenia cen prądu do limitów 2,6 MWh i 3 MWh rocznie, niezbędne będzie złożenie oświadczeń i spełnienie kilku warunków. Te są zależne od tego, kto oświadczenie składa. W przypadku limitu 3 MWh i posiadaczy Karty Dużej Rodziny, konieczne jest załączenie skanu karty. Rolnicy załączają decyzję o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok, a osoby z niepełnosprawnością orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Limity są ustalone przez rząd i wynoszą odpowiednio do:

-2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
-2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
– 3 tys. kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Oświadczenia, konieczne dla uzyskania kilku tysięcy złotych oszczędności można pobrać ze stron dostawców energii, z którymi zawarliśmy umowę. Odnośniki do właściwych dokumentów dla poszczególnych dostawców zamieszczamy poniżej i przypominamy, że można się jeszcze starać o dodatek elektryczny. Termin upływa 31 stycznia, o czym pisaliśmy tutaj. 

Oświadczenia o limitach zużycia

Tauron – wniosek
Enea- wnioski
PGE- oświadczenia
EON- oświadczenia 
ENERGA-  oświadczenia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News