Polacy myślą już raczej o wakacjach, a nie o tym, by kupić węgiel na zimę. Przynajmniej nie ten od gminy. Te doczekały się konkurencji z zupełnie nieoczekiwanej strony. Rezultat może być taki, że termin na sprzedaż się skończy, a węgiel w gminach zostanie. Dlaczego?
Węgiel potaniał i można go kupić taniej niż ten preferencyjny
W chwili, gdy popyt na węgiel maleje i ceny zachęcają do zakupu, Polacy mogą wybierać, gdzie go sobie kupią na zapas. Obniżki spodziewane są też w czerwcu, ale nie będą znaczne. Pomimo tego Polacy niezbyt się kwapią, by już myśleć o zimie i ruszyć na zakupy. Ci, którzy to robią, wybierają najtańszą opcję i nie jest to wyprzedaż surowca w gminie.
Sezon grzewczy okazał się łaskawy dla Polaków, którzy wykorzystują węgiel do ogrzewania w domach. W rezultacie nie wszyscy, którzy surowiec zamówili, odebrali go z gminnych placów. Obecnie z tego powodu jego trwa wyprzedaż, ale jak czytamy, wciąż do stanów zerowych jest daleko. Powodem jest m.in. konkurencja cenowa, z zupełnie nieoczekiwanej strony.

Zapasy od gminy? Polacy wolą je robić w sklepie PGG
Nieoczekiwanie konkurencją dla gmin, które zgodziły się na warunki rządowego programu, stała się spółka skarbu państwa- PGG. Podczas gdy urzędnicy w gminach usiłują się pozbyć surowca zalegającego na placach, który mogą oferować w ustawowych cenach, sklep PGG robi promocję na węgiel. Dzięki niej Polacy robiąc zakupy na zapas, do końca czerwca mają zaoszczędzić nawet 2000 zł. W takiej sytuacji może się okazać, że węgiel w gminach zostanie pomimo tego, że skończy się wyprzedaż.
Na taki problem zwraca uwagę Portal Samorządowy, cytując urzędników:
Pomimo wątpliwości co do realizacji sprzedaży węgla przez samorządy, podjęliśmy się tego zadania, by pomóc mieszkańcom i wspólnie z rządem realizować to przedsięwzięcie. Teraz oczekujemy, że uda się wypracować rozwiązanie, zanim problem stanie się dla gmin poważniejszy – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.
Według opublikowanej przez portal tabeli z danymi, preferencyjny węgiel wciąż jest na placach w wielu gminach. W takiej sytuacji konieczna jest nowelizacja przepisów. Taki niewykorzystany surowiec można by zagospodarować na nie jeden sposób. Taki temat zostanie poruszony na najbliższej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Czytaj także: Polacy na to czekali. Węgiel do końca czerwca bez żadnych limitów i taniej o 400 zł