Mechanicy są zgodni. To prawdziwy zabójca diesla [WIDEO]

Mechanicy są zgodni. To prawdziwy zabójca diesla [WIDEO]

klapy wirowe zabójca diesla

Podaj dalej

Klapy wirowe to nic innego jak zaworki motylkowe umieszczone w kolektorze ssącym silnika diesla ze względów ekologicznych. W używanych samochodach, które mają za sobą spore przebiegi, są określane mianem zabójców diesla. Dlaczego tak się dzieje?

Ekologiczny wynalazek może pozbawić cię samochodu

Zadaniem klap wirowych jest domknięcie kanału ssącego w kolektorze podczas pracy silnika na biegu jałowym. Domknięcie kanału ssącego eliminuje zjawisko zubożenia mieszanki paliwowej, co w efekcie ma za zadanie zmniejszyć ilość szkodliwych substancji spalinach.

Klapami wirowymi może sterować mechanizm elektryczny lub sterowany podciśnieniowo. Za położenie klap wirowych jest odpowiedzialny sterownik silnika. Podczas pracy na wolnych obrotach powinny być zamknięte. Dopiero wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika klapki stopniowo się uchylają. Całkowite otwarcie następuje w okolicach 2000 obrotów na minutę. Niestety ta konstrukcja nie jest wolna od wad, a to oznacza wysokie koszty naprawy.

YouTube M4K

Mechanicy uważają, że to zabójca diesla

Klapy wirowe silnika diesla uważa się za świetne rozwiązanie, które poprawia proces spalania. Uważa się, również że poprawiają moc i moment obrotowy na wolnych obrotach.

Mechanicy mają swój pogląd na to urządzenie, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że na co dzień mają do czynienia z wieloma różnymi problemami jakie dotykają samochody.

Słabość tej konstrukcji polega na tym, że na klapach zbiera się nagar, pojawiają się luzy i może dojść do uszkodzeń mechanicznych. Konstrukcja urządzenia sprawia, że tak zaprojektowane klapki nie mają prawa działać w nieskończoność, a to stanowi poważne zagrożenie dla silnika.

Brak kontroli urządzenia i okresowego czyszczenia prowadzi do sytuacji, w której klapy wirowe stają się zabójcą diesla. To w rezultacie powoduje, że wielu kierowców decyduje się na profilaktyczny demontaż klap wirowych.

Mechanicy zgodnie twierdzą, że usunięcie klapek wirowych nie wpływa w żaden sposób na sposób działanie silnika diesla. Co potwierdza poniższe nagranie. Kultura pracy silnika i moc na wolnych obrotach pozostaje na tym samym poziomie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News