Masz to w samochodzie? Miliony kierowców to posiadają, niewielu wie, że trzeba za to zapłacić

Nie jest tajemnicą, że wielu kierowców samochodów ignoruje przepisy. Zwłaszcza jeśli uważają, że prawdopodobieństwo tego, że wpadną na tym procederze, jest znikome. Kara za sprzęt jaki znajduje się w samochodzie zaś jest faktem. Taki zapis znajduje się bowiem w przepisach. Jakich?

opłaty kierowców radio
Podaj dalej

Rządzący zapisali w ustawie, ile trzeba zapłacić i kto ma taki obowiązek

Wśród najczęściej ignorowanych przepisów, jakie obowiązują kierowców są te, zapisane w ustawie o abonamencie RTV. Mówią one nie tylko o opłatach za telewizor i radio w domu, ale także za radio w samochodzie. Wie o tym niewielu kierowców.

Temat obowiązkowych opłat za abonament RTV od zawsze wywołuje kontrowersje. Polacy taki muszą opłacać w domach i samochodach. Poczta Polska przypomina o tym w swoich pismach, w których nawołuje do uiszczania obowiązkowych opłat.

Wiadomo, że taniej już było, czy zatem w przyszłym roku kierowcy muszą głębiej sięgnąć do kieszeni? Którzy i według jakich stawek powinni płacić za fakt posiadania radia w samochodzie? Wyjaśniamy.

opłaty kierowców radio
fot. pixabay

Tyle trzeba zapłacić w 2024 roku

Wiadomo już według jakiej stawki należy wyliczać kwotę abonamentu RTV, jaką trzeba będzie opłacić. Obecnie koszt miesięcznego abonamentu za odbiornik radiowy w 2023 r. wynosi 8,70 zł. W przypadku posiadaczy odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych kosztuje to 27,30 zł miesięcznie. Płacąc za rok z góry opłaty wynoszą odpowiednio 94 zł i 294,90 zł. Kto musi opłacać radio w samochodzie?

Jeżeli gospodarstwo domowe opłaca już abonament radiowo-telewizyjny za odbiorniki znajdujące się w domu, to nie musi dodatkowo płacić za radio w samochodzie. To jednak jeśli pojazd zarejestrowano na osobę prywatną. W przypadku, gdy pojazd jest zarejestrowany na przedsiębiorcę, leasingowany lub wynajmowany, to obowiązek płacenia abonamentu spoczywa na jego użytkowniku. Ile będzie do opłacenia w przyszłym roku?

W 2024 roku obowiązkowe opłaty za abonament RTV ustalono w następujących kwotach:

– opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
– Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

To oznacza, że podwyżki nie ma. Są za to bolesne konsekwencje braku opłat.

Jakie konsekwencje czekają kierowców?

Konsekwencje niepłacenia abonamentu RTV mogą być bolesne dla portfela. Miliony kierowców uważają, że nie jest to związane z wysokimi karami, ale coraz więcej z nich przekonuje się, że jest gorzej, niż może się wydawać.

To dlatego, ze brak opłaty abonamentu RTV wynosi aż 30-krotność podstawowej opłaty. To oznacza, że tylko za radio w samochodzie przyjdzie zapłacić 261 zł. Za brak opłat za radio i TV w domu kara rośnie do 819 zł. Ponadto właściciel pojazdu musi uregulować płatność za zaległe miesiące. To licząc od momentu zakupu pojazdu. To oznacza, że przyjdzie zapłacić dodatkowo kilkaset złotych, czasami nawet ponad 1000 zł.

Kogo zwolniono z takich opłat? Informacje na ten temat znajdziesz tutaj. Czytaj także: Do 72 000 zł kary za jeden dokument. Kierowcy o tym nie wiedzą, a mają taki obowiązek

Przeczytaj również