Masz ten system w samochodzie? Lepiej na niego uważaj- mandat lub utrata prawa jazdy gwarantowane

Kierowcy maja dziś do dyspozycji inteligentne samochody, ale nie wiedzą, że nie wystarczy świetny system, by mandat im nie groził. Nie każdy  jest na tyle mądry by wyręczyć kierowcę. Zwłaszcza, że nie nadąża za zmianami prawa. Na co musisz uważać, by nie stracić prawa jazdy?

jazda nocą samochód mandat
Podaj dalej

Inteligentny system wspomagania może pozbawić cię prawa jazdy

Systemy wspomagania w samochodzie, jak nazwa wskazuje mają na celu wspomagać kierowcę w czasie jazdy, a nie go zastąpić. To ważna kwestia, zwłaszcza, że nadmierne zaufanie może słono kosztować kierowcę.

O ile sygnalizowanie tego, czy w martwym polu znajduje się samochód, gdy chciałbyś wyprzedzać ułatwia życie, o tyle niektóre rozwiązania mogę nastręczać kłopotów.

Komputer pokładowy steruje wieloma przydatnymi funkcjami, ale niestety nie wie, że w Polsce zmienia się prawo. Dotyczy to ograniczeń prędkości i związanych z tym mandatów. Sprawdź o jaki system chodzi, zanim stracisz prawo jazdy.

jazda nocą mandat systemy wspomagania
Freepik

Nigdy mu nie ufaj, bo dostaniesz mandat lub stracisz prawdo jazdy

Bezsprzecznie jest coś, o czym twój samochód nie wie. Są to mianowicie nowe przepisy, które mówią za co grozi ci wysoki mandat, a w konsekwencji utrata prawa jazdy.

Twój inteligentny samochód nie wie, ani o zmianach w przepisach, które nadchodzą,  ani o tych, które już weszły i zmieniły np. limit prędkości podczas jazdy nocą.

Dlatego, jeżeli posiadasz auto wyposażone w system czytania znaków masz tylko pozornie łatwiejsze zadanie. To kierowca musi kontrolować otoczenie i pilnować obowiązujących przepisów. Dlatego nigdy nie powinieneś ślepo wierzyć w informacje przekazywane z komputera pokładowego samochodu, bo możesz szybko pożałować.

system czytania znaków a mandat

Nocą w terenie zabudowanym możesz jeździć z prędkością 50 a nie 60 km/h. Twój samochód przypuszczalnie o tym nie wie, bo nie wszystkie zaktualizowano do nowych przepisów.

Jeśli mu zaufasz,  grozi ci mandat w wysokości od 50 do 100 zł oraz 2 punkty karne. Musisz pamiętać, że po 1 czerwca 2021 roku jeżdżąc w nocy, stracisz prawo jazdy tak samo, jakbyś jechał w ciągu dnia. Mówiąc prościej wystarczy przekroczyć prędkość 100 km/h w terenie zabudowanym.

Dziś,  gdy kierowca będzie się opierał na błędnych wskazaniach auta i przekroczy limit prędkości podczas jazdy nocą o 41 km/h, otrzyma mandat na kwotę od 400 zł do 500 zł i 10 punktów karnych. Ponadto nie wsiądzie za kółko przez najbliższe 3 miesiące.

Gorzej stanie się w sytuacji, w której zaczną obowiązywać nowe surowsze przepisy. Trzeba o tym bezwzględnie pamiętać.

PILNE: Wysokie mandaty dla kierowców- ustawodawcy wprowadzili zmiany. Jedna z nich zaskakuje

Przeczytaj również