Mandat za wyprzedzanie rowerzysty. Kierowca Audi Q8 zapłacił za to ponad 10 000 złotych [WIDEO]

Mandat za wyprzedzanie rowerzysty. Kierowca Audi Q8 zapłacił za to ponad 10 000 złotych [WIDEO]

mandat ponad 10 000 zł

Podaj dalej

Kodeks drogowy obowiązujący w Polsce przewiduje mandat za nieprawidłowy manewr wyprzedzania rowerzysty. O tej porze roku trzeba szczególnie uważać, ze względu na dużą ilość rowerzystów. Fakt, że w pobliżu nie ma patrolu policji, w niczym nie chroni kierowcy. Wielu z nich bowiem korzysta z kamer, które umieszczone na kasku rejestrują przejazd.

Rowerzysta doniósł na kierowcę, a ten dostał mandat na ponad 10 000 zł

Dlaczego o tej porze roku kierowcy powinni szczególnie uważać na rowerzystów? Pewnie dlatego, że mandat za nieprawidłowy manewr wyprzedzania rowerzysty często bywa bolesny. W Polsce wynosi on 300 zł, a dodatkowo na konto kierowcy trafiają punkty karne. To niewielka kwota w porównaniu do tej, jaką przyszło płacić właścicielowi Audi Q8, który zamiast wsiąść na rower, skorzystał z samochodu.

Na posterunek policji w Wielkiej Brytanii trafiło nagranie, zarejestrowane przez rowerzystę. Widać na nim manewr wyprzedzania, jaki wykonują samochody, by ominąć autora nagrania. Niestety kierowca Audi Q8 nie zdołał wykonać manewru zgodnie z prawem, co przykuło uwagę funkcjonariuszy. Finał był taki, że otrzymał mandat na kwotę 1887 funtów, co stanowi w przeliczeniu na polską walutę 10 380,40 zł.

mandat za niezachowanie odległości przy wyprzedzaniu
The Telegraph

Planujesz wakacje samochodem? Sprawdź obowiązujące za granicą przepisy

Jeśli planujesz jeździć w wakacje samochodem, a nie rowerem pamiętaj, jak ważne są przepisy ruchu drogowego. Dla kierowcy Audi Q8 to była kosztowna lekcja. Przepisy w Wielkiej Brytanii stanowią, że kierowcy muszą zapewnić co najmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni podczas wyprzedzania rowerzysty bądź samochodu.

W Stanach Zjednoczonych bezpieczną odległość do wyprzedzenia rowerzysty ustalono na 0,9 metra. Są jednak regiony, gdzie ta odległość jest większa i wynosi 1,2 metra. Dodatkowo za każdym razem na konto kierowcy trafiają punkty karne. Te, które otrzymał kierowca Audi uwieczniony na nagraniu, znikną dopiero po 4 latach.

Brytyjska policja szybko reaguje na doniesienia o łamaniu przepisów, jeżeli nagranie spełnia wymogi określane przepisami. Powinno być oryginalne, trwać co najmniej 2 minuty i trafić na komisariat z oświadczeniem, podpisanym przez autora.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News