Mandat za przebranie na Halloween to nawet 30 000 zł. Kierowcy muszą na to uważać

Przebieranie się na Halloween to popularny zwyczaj, który zyskuje także zwolenników w Polsce. Wsiadając za kierownicę w przebraniu trzeba jednak pamiętać, że nowy taryfikator też nieźle potrafi straszyć kierowców. Jakich kar i za co należy się spodziewać?

stylizacja w samochodzie mandat kierowca halloween
Podaj dalej

Mandat za stylizację na Halloween może przerazić

Kierowcy zawsze muszą jeździć przepisowo, by nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu, w związku z tym stylizacja na Halloween może być źródłem nie lada kłopotów. Modne przebrania zmotoryzowanych udających się na imprezy to często przepis na spory mandat, którego kwota może przerazić.

Eksperci od bezpieczeństwa drogowego wiedzą, że nie tylko dbałość o serwis samochodu może mieć wpływ na zdolność korzystania z urządzeń sterujących autem. Bardzo ważnym elementem jest również odzież i obuwie kierowców. Niewielu o tym pamięta. Tymczasem wysoki mandat to dopiero początek kłopotów kierowcy.

Nowy taryfikator ukarze podwójnie, stracić można nawet 30 000 złotych

Noszenie Halloween’owych kostiumów za kierownicą może przerazić, gdy kierowcy przyjdzie za niego zapłacić nawet 30 000 złotych. Co do zasady w Polsce nie ma przepisu, który by karał kierowców za niewłaściwe obuwie lub ubiór. Sytuacja zmieni się diametralnie, gdy dojdzie do kolizji.

Przepisy i nowy taryfikator są bezlitosne. To dlatego, że od nowego roku kierujący pojazdem, który spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa na drodze, podlega nie tylko mandatowi, ale dopłaca kwotę za wykroczenie jakie popełnił.

Mówiąc prościej, gdyby kierowca w Halloween’owym obuwiu dobranym do stylizacji, nie zdążył zahamować i wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle, powodując kolizję, zostanie ukarany podwójnie. Zapłaci mandat 500 zł, za wjazd na czerwonym świetle i dodatkowe 1000 zł za spowodowanie zagrożenia. Ponadto na jego konto trafi wówczas 6 punktów karnych, ale to nie koniec problemów.

Gdyby się okazało, że zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym było rażące, to sprawa trafia do sądu. Ten może dodatkowo ukarać kierowcę, nakazując mu zapłatę kary nawet do 30 000 zł. Dlatego należy się upewnić, czy żaden z elementów stylizacji nie pozostaje w sprzeczności z prawem. Zarówno odzież, jak i obuwie nie mogą uniemożliwiać prawidłowego korzystania z urządzeń sterujących.

Przeczytaj również