Mandat za prawo jazdy - kierowca go dostanie, nawet gdy ma uprawnienia. Zdecyduje o tym jeden szczegół i nie jest to data

Mandat za prawo jazdy - kierowca go dostanie, nawet gdy ma uprawnienia. Zdecyduje o tym jeden szczegół i nie jest to data

mandat rower zima

Podaj dalej

Nowy taryfikator jest bezlitosny i na mandat przychodzi wydać często spore kwoty. Samo prawo jazdy pomimo tego, że go wozić już nie trzeba może być przyczyną sporych problemów. Wszystko dlatego, że kierowcy nie przywiązują wagi do detali, albo zapominają o kilku ważnych detalach, jakie w tym dokumencie się znajdują.

Mandat za prawo jazdy to surowa kara, kierowca traci od 1500 do 30 000 zł

Kiedy podczas kontroli drogowej patrol policji przyłapie kierowcę na jeździe bez prawa jazdy musi się on liczyć, że mandat wyniesie co najmniej 1500 zł. Niech chodzi tu o fizyczne posiadanie dokumentu przy sobie. Patrole już od jakiegoś czasu mają dostęp do cyfrowych rejestrów przez terminale w radiowozach. Zawsze też mogą poprosić o weryfikację dyspozytora na komendzie.

Poza datą ważności dokumentu kluczowego do weryfikacji uprawnienia do kierowania samochodem ważne jest, by kierowca poruszał się takim pojazdem, o jakim w kluczowym dokumencie mowa. W związku z tym warto wiedzieć, jaki pojazd możemy prowadzić, posiadając kategorię B. Poruszanie się pojazdem, na który uprawnień nie mamy może być uznane za rażące naruszenie prawa. Wtedy policjant może skierować sprawę do sądu, a ten może kierowcę ukarać grzywną w wysokości do 30 000 zł.

Do tego trzeba doliczyć koszt odholowania pojazdu, bo policjant nie dopuści do dalszej jazdy. Często się zdarza, że kierowcy z prawem jazdy kategorii B łapani są podczas jazdy motocyklem. Taki pojazd można prowadzić, ale tylko, gdy ma się prawo jazdy kat. B powyżej 3 lat, a motocykl, motorower czy skuter należy do kategorii pojazdów z tzw. kategorii 125. To nie znaczy, że prowadząc samochód z prawem jazdy kat. B, kierowca mandatu za brak uprawnień nie dostanie.

prawo jazdy mandat kierowca kursy redukcja punktów karnych
mazowiecka.policja.gov.pl

Jeden drobny szczegół decyduje o wysokiej karze, kierowcy często o tym zapominają

Oprócz przestrzegania ustawowych wytycznych dotyczących określenia tego, czym może się poruszać kierowca posiadający prawo jazdy kat. B warto zwrócić na ważnych szczegół na dokumencie, jakim są kody. Informują one o ważnych ograniczeniach, o których kierowcy często zapominają.

Jeżeli w dokumencie wprowadzono kod 01.06, kierowca podczas kontroli drogowej powinien posiadać okulary lub soczewki kontaktowe. Jazda bez nich traktowana jest na równi z brakiem uprawnień, pomimo tego, że uprawnienia kierowca posiada, a dokument ma datę ważności.

Polskie przepisy dopuszczają możliwość kierowania pojazdem tylko i wyłącznie wtedy, gdy kierowcy stosują się do ograniczeń zakodowanych w kluczowym dokumencie. Policjant sprawdza wszystkie rubryki dokumentu. Jeśli w rubryce 12 nie ma wpisanego żadnego kodu, wie, że ma do czynienia ze zdrowym i sprawnym kierowcą. Często się zdarza, że kierowcy zapominają o okularach, licząc, że krótki wypad do sklepu ich nie wymaga. Niestety krótki dystans często może się okazać źródłem kłopotów. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy kierowca w rubryce 12 ma kod 01.02, a jedzie bez soczewek, albo przy kodzie 02.01 nie posiada aparatu słuchowego.

NIE PRZEGAP

Tak nie należy jeździć samochodem – mandat na 7000 zł murowany i na długo pożegnasz się z prawem jazdy [WIDEO]

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News