Mandat za parkowanie to nawet 1200 zł. Czy na drodze ze znakiem D-46 można to robić?

Mandat za parkowanie to nawet 1200 zł. Czy na drodze ze znakiem D-46 można to robić?

samochód światła tryby świateł policja mandat pytanie

Podaj dalej

Według przepisów mandat za parkowanie może wynieść nawet 1200 zł, dlatego warto wiedzieć gdzie bez problemów pozostawić samochód. Dziś każda złotówka w kieszeni się przyda, zwłaszcza że realnie znaczy dużo mniej niż wcześniej.

Parkowanie na drodze wewnętrznej- będzie mandat, czy nie?

Kierowca w większości przypadków może otrzymać za parkowanie mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny. Kara znacznie rośnie, gdy samochód pozostawimy bezprawnie na miejscu dla niepełnosprawnych. W takim przypadku mandat będzie dotkliwy, bo sięga kwoty 1200 zł. Jak wygląda kwestia parkowania na drodze ze znakiem D-46?

Gdy mowa o parkowaniu na drodze wewnętrznej należy skupić się na kwestii, czym z definicji jest droga wewnętrzna i jakie przepisy to regulują.

Ustawa o drogach publicznych wyraźnie stwierdza, że droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną i nie jest zlokalizowana w pasie drogowym. To oznacza za znakiem D-46 „Droga wewnętrzna”, zasady parkowania ustanawia właściciel lub zarządca. To on określa obowiązujące zasady ruchu i parkowania. Jak wygląda zatem kwestia mandatu?

Co do zasady policjanci i straż miejska nie podejmują interwencji na drogach wewnętrznych. Poborem opłat i egzekwowaniem zasad i nakładaniem kar zajmuje się na własną rękę zarządca lub właściciel. Jest jednak pewien wyjątek, kiedy mandat może wystawić policja.

parkowanie mandat
Pixabay/ Karolina Grabowska

Dodatkowe oznakowanie wiele potrafi zmienić

Kiedy na drodze wewnętrznej mogą obowiązywać zasady ruchu wyznaczone przez ustawę Prawo o ruchu drogowym? Tylko w jednym przypadku.

Dodatkowe oznakowanie znakiem D-52 „Strefa ruchu” zmienia wszystko. W tej sytuacji kierowca źle zaparkowanego samochodu musi się liczyć z wizytą policji lub strażników miejskich. Przy czym nie musi ona nastąpić na wyraźne wezwanie.

Od 1 stycznia ogromne zmiany dla kierowców. Za brak tej pieczątki zapłacą nawet 3000 złotych

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News