Mandat za nieodpowiednie obuwie może wynieść nawet 27 000 złotych. Sprawdź, jakiego najlepiej nie zakładać

Mandat za nieodpowiednie obuwie może wynieść nawet 27 000 złotych. Sprawdź, jakiego najlepiej nie zakładać

niewłasciwe obuwie mandat dla kierowcy

Podaj dalej

Mandat wręczony podczas podróży na długo oczekiwaną majówkę to coś, co może popsuć weekend i odchudzić portfel. Prowadzenie samochodu w określonych rodzajach obuwia to spory wydatek, zwłaszcza jeśli dojdzie do kolizji. Jakie buty mogą zostać uznane za nieodpowiednie i dlaczego?

Brak zabraniającego przepisu nie zabezpiecza kierowcy

Przepisy w Polsce nie zabraniają wprost jazdy w nieodpowiednim obuwiu, za jakie uważa się szpilki, czy japonki. To oznacza, że mandat w przypadku kontroli drogowej jest ani czymś pewnym, ani oczywistym. Niemniej jednak warto dwa razy się zastanowić, zanim uwzględnisz w swojej garderobie letni wariant obuwia. W Polsce to zagadnienie reguluje art. 86 kodeksu wykroczeń, który brzmi:
Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

Jak widać, taki zapis pozwala na szeroką interpretację zagadnienia bezpieczeństwa za kierownicą, która może objąć kwestię letniego obuwia i uznać je za nieodpowiednie. Kary za prowadzenie pojazdu w japonkach lub klapach mogą się różnić- od mniejszych jednorazowych punktów karnych do mandatów. Wszystko zależy od powagi wykroczenia drogowego. Ostrzegamy, że kara może być wysoka, jeśli masz na sobie takie obuwie, a dojdzie do kolizji lub wypadku.

gotówka karta mandat
fot. pixabay

Mandat sięga czasami kwoty 27 000 złotych

W miarę jak zbliżają się upały, rośnie ryzyko, że staniesz się ofiarą swoich japonek i dostaniesz mandat. Prowadzenie samochodu może kosztować od 2 500 zł do 27 000 zł. Wszystko zależy od tego, gdzie przyjdzie ci podróżować.

Jakiego rodzaju obuwie uznaje się za niestosowne do prowadzenia samochodu? W dużym skrócie każde, które ogranicza ruch stopy. Brak odpowiedniego wsparcia kostki może doprowadzić do zsunięcia się stopy z pedału. Wysokie obcasy nie są zalecane z podobnych powodów. Brak odpowiedniego czasu na reakcję może skutkować wypadkiem.

Polskie przepisy mówią, że nie zachowanie należytej ostrożności na drodze to stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Taryfikator przewiduje za to wykroczenie mandat na kwotę 2500 zł. Jak to wygląda w innych krajach?

Noszenie określonych rodzajów letniego obuwia lub jego brak podczas prowadzenia samochodu jest w wielu krajach określają przepisy. Prowadzenia auta w japonkach lub klapkach we Francji, lub Hiszpanii to mandat rzędu 424 zł (90 euro). Jeśli zaś brytyjscy funkcjonariusze uznają twoje obuwie za niewłaściwe, kary są dotkliwe. Jeśli dojdzie do kolizji mandat w wysokości 557 zł, może wzrosnąć do oszałamiającej kwoty 27 000 zł ( 5000 funtów).

Punkt 97 kodeksu drogowego wyraźnie stwierdza, że ​​odzież i obuwie nie powinny uniemożliwiać korzystania z urządzeń sterujących samochodem. To oznacza, że jeśli zostaniesz złapany przez policję lub uczestniczysz w wypadku, możesz zostać oskarżony o jazdę bez zachowania należytej staranności i uwagi.

Dlatego, zanim wyruszysz w drogę, zalecamy sprawdzenie obuwia. Niektóre warianty warto pozostawić w bagażniku na zmianę. Bezpieczeństwo na drodze jest kluczowe na drogach zwłaszcza podczas majówki. Policja będzie nękać kierowców kontrolami, po to, by uniknąć jak największej liczby wypadków.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News