Mandat ponad 28 000 zł za podróż z psem. Dobrze znać ten przepis, jeśli wozisz go ze sobą

Mandat ponad 28 000 zł za podróż z psem. Dobrze znać ten przepis, jeśli wozisz go ze sobą

mandat za jazdę z psem fot Photographee.eu

Podaj dalej

Naruszenie przepisów kodeksu drogowego może czasami oznaczać spory mandat dla kierowcy. Tak jest w przypadku gdy przewozi swojego czworonożnego pupila w nieodpowiedni sposób. Bywa, że wypad na wakacje kończy się grzywną w wysokości przekraczającą 28 000 zł.

Nieostrożni kierowcy zapłacą wysoki mandat, jeśli nie będą przestrzegać kilku ważnych zasad

Kodeks wykroczeń w Polsce przewiduje mandat dla kierowcy, gdy funkcjonariusz policji uzna, że przewozi go w sposób, który jest dla zwierzęcia niebezpieczny. Kara sięga wówczas kwoty 500 zł, ale znacznie wzrasta po przekroczeniu granicy.

Nieznajomość przepisów dla tych kierowców, którzy lubią dalekie podróże ze swoimi pupilami, może skutkować dotkliwymi karami. Dlatego warto wiedzieć jakie zasady przewozu pupili obowiązują w krajach, które znajdują się na trasie wakacyjnych i nie tylko wojaży.

Zasady zawsze są podobne- ci, którzy zabierają ze sobą ukochanego czworonoga, muszą zadbać o to, by nie stanowił zagrożenia w momencie kolizji i nie ograniczał widoczności kierowcy. W niektórych krajach przepisy kodeksu drogowego przewidują za to karę dla kierowcy sięgającą ponad 28 000 zł.

fot. Freepik.com

Pies i jakiekolwiek inne zwierzę nie może rozpraszać uwagi kierowcy

Właściciele zwierząt domowych podróżujący samochodem do Wielkiej Brytanii muszą szczególnie uważać. W przeciwnym razie z ich kieszeni zginie sporo gotówki.

W Kodeksie drogowym tego kraju zapisano szereg zasad, które mają zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo podczas podróży. Przepis 57 Kodeksu wyraźnie wymaga, by ​​każde zwierzę podróżujące samochodem było „odpowiednio skrępowane. Nie powinno rozpraszać kierowcy ani przeszkadzać mu w koncentracji lub prowadzeniu samochodu. Niniejsza instrukcja ma również ograniczyć ryzyko obrażeń w przypadku niespodziewanych kolizji.

Psy i inne zwierzęta domowe powinny być zapięte pasami lub podróżować w transporterach, lub klatkach. Każdy kierowca, który naruszy tę zasadę, musi się liczyć z grzywnę w wysokości 100 funtów, jeśli czworonóg będzie go rozpraszał.

Dyskusja z funkcjonariuszem może się skończyć wniesieniem sprawy do sądu i grzywną w maksymalnej wysokości 5000 funtów ( 28 470,38 zł). Podróżując po Europie z czworonogiem, należy pamiętać, by posiadał paszport i chipa, w który wyposaży go lecznica weterynaryjna. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych stresów Wam obojgu.

Samochód zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News