Mandat 5 000 zł- tyle zapłacą kierowcy za ten jeden element samochodu

Mandat 5 000 zł- tyle zapłacą kierowcy za ten jeden element samochodu

samochod zimą fotolia

Podaj dalej

Chociaż zimy stulecia dawno już za nami, kierowcy muszą pamiętać o odpowiednim przygotowaniu samochodu do jazdy. Kiepskie warunki pogodowe mogą zaskoczyć w każdej chwili, tak samo, jak wysoki mandat. Wystarczy jeden drobny szczegół, a z kieszeni zniknie całkiem spora sumka.

Warto dokładnie odśnieżać samochód. Ci kierowcy coś o tym wiedzą

W polskim prawie ustawodawca przewidział mandat za nieodśnieżony samochód w wysokości 500 zł, ale są kierowcy, którzy za jeden nieodśnieżony element płacą 10 razy więcej. Jeśli trochę zimą podróżujesz warto, żebyś o tym wiedział.

Eksperci z Nationwide Vehicle Contracts przypominają kierowcom poruszającym się po Wielkiej Brytanii, że warto zwrócić uwagę na tablice rejestracyjne, gdy temperatura spadnie. Ten element musi być zawsze widoczny, zarówno z przodu, jak i z tyłu.
Kwestia nie dotyczy tylko zalegającego na samochodzie śniegu. Za nieusunięcie szronu i lodu z tablicy rejestracyjnej grozi mandat w wysokości ponad 5 tysięcy złotych.

To wystarczająco dobry powód do tego, by regularnie usuwać z tablic wszelkie osłony. Nawet jeśli nie zauważysz w pobliżu patrolu policji.

mandat 5 tys zlotych tyle zapłacą kierowcy

Policja obserwuje kierowców przez kamery i fotoradary

Kierowcy w Wielkiej Brytanii muszą się liczyć z grzywną w wysokości do 1000 funtów, jeżeli podróżują z niewyraźnymi tablicami rejestracyjnymi.

Jeśli jest nieczytelna, Twój samochód może zostać zatrzymany przez fotoradary lub patrole policyjne. Dlatego należy się upewnić, że nie pokrywa ich śnieg, lód lub żwir. Dlaczego to takie ważne?

Tablice nie mogą być zakryte, ponieważ jest to jedyny sposób, w jaki policja może zidentyfikować samochód. Korzystają z nich kamery automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ANPR), by wyłapywać kierowców, którzy łamią przepisy.

Kamery ANPR pozwalają również ustalić, czy samochód nie został skradziony lub, czy kierowca opłacił podatek drogowy. Ponadto nieczytelne tablice uniemożliwiają wskazanie winnego potencjalnej kolizji.

Jeśli wybierasz się w podróż na Święta, warto podjąć „odpowiednie środki ostrożności” i regularnie czyścić tablicę rejestracyjną, by nie dać się złapać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News