Mandat 2500 zł za jazdę rowerem zimą. Tyle można teraz dostać policja zawsze to skontroluje

Mandat 2500 zł za jazdę rowerem zimą. Tyle można teraz dostać policja zawsze to skontroluje

mandat rower zima

Podaj dalej

Nowy surowy taryfikator nie zachęca do tego, by dostać jakikolwiek mandat. Ze względu na porę roku dostać go jest znacznie łatwiej. Warunki na drogach bywają trudne, zmrok zapada wcześniej, a policjanci z drogówki mają więcej powodów do karania kierowców. Niestety nie tylko oni są na bakier z przepisami.

Mandat na kilka tysięcy złotych nie tylko dla kierowców

Kontrole policjantów z drogówki są teraz znacznie częstsze i wielu kierowców może przywieźć z ferii mandat np. za niedostateczne odśnieżenie samochodu. Kwota nie jest warto zaniedbania, bo w tym przypadku można stracić 3000 zł. Pozostawienie jakiegokolwiek śniegu też nie jest rozwiązaniem, by uniknąć kary. Ta będzie jedynie nieco niższa.

Co w przypadku jazdy rowerem po zaśnieżonej drodze? Jak się okazuje, patrole drogówki nawet zimą mają problemy z rowerzystami. Nie chodzi jedynie o niewłaściwe oświetlenie, ale i o styl jazdy, jaki czasami pozostawia wiele do życzenia. Niskie temperatury w tym przypadku nie stanowią żadnego uzasadnienia.

mandat rower
Policja Dęblin

Jazda w taki sposób to i dla kierowcy i dla rowerzysty 2500 mandatu

Należy sobie uświadomić, że rozgrzewanie się podczas jazdy na rowerze nie może się wiązać z obniżoną koncentracją i zdolnością oceny sytuacji na drodze. Nie może też pozostawać w kolizji z przepisami. Te w najnowszym wydaniu obejmują możliwość karania wysokimi mandatami także rowerzystów.

Zarówno kierowca, jak i rowerzysta bezwzględnie nie mogą korzystać ze swoich środków transportu po spożyciu alkoholu. O tym fakcie nie pamiętała 63-latka z powiatu ryckiego, którą skontrolował patrol policji w Dęblinie. Powodem kontroli był brak odpowiedniego oświetlenia roweru, a skończyło się na dodatkowym mandacie za nietrzeźwość. Jak się okazało, kobieta miała ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Rowerzystkę w rezultacie ukarano ją mandatem na kwotę 2500 zł.

W czasach gdy realna wartość zarobków spada za sprawą rosnących rachunków i inflacji to spory uszczerbek w portfelu. W związku z tym najlepiej nie wsiadać ani do samochodu, ani na rower po spożytym alkoholu. Bezpieczeństwo jest najważniejszą kwestią, której nie sposób przeliczyć na mandaty, gdy użytkownikom dróg brakuje rozsądku.

NIE PRZEGAP

Dostałeś podwójny mandat? Być może nie całkiem słusznie, jak wielu kierowców

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News